Hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula u raspravi o stanju na otocima jutros je na plenarnom zasjedanju u Strasbourgu rekao da se pridružuje pozivima Europskoj komisiji da napravi analizu troškova života na otocima i tome prilagodi financijske potpore i programe.
- Trebamo Strateški program i posebnu EU agendu za otoke da im barem djelomično nadoknadimo sve propušteno i pomognemo da ostvare svoje pune potencijale- rekao je Picula, priopćio je njegov Ured.
Naglasio je, kako dodaju u priopćenju, da se stanovnici otoka nose s puno problema - od podatka da otoci u prosjeku zaostaju za petinom BDP-a za kopnom, preko depopulacije, loše povezanosti i dostupnosti zdravstvene skrbi pa sve do visokih troškova života, pristupa obrazovanju i drugih problema. Navode i da je istaknuo da BDP nije dovoljan kriterij stanja otoka jer ne obuhvaća druge parametre koje život na otoku čine složenijim i težim.
- Možemo raspravljati o različitim definicijama no mislim da za europske otoke nismo učinili dovoljno da ostvarimo obveze iz članka 174. Lisabonskog sporazuma. Svaki je otok jedinstvena prirodna, kulturna i gospodarska cjelina, a u institucijama EU politike prema otocima nikad nisu zaživjele u punom smislu- kazao je zastupnik Picula.
Kao potpredsjednik Međuskupine za mora, rijeke, otoke i priobalna područja zadužen za otoke, Picula pozdravlja prijedlog Rezolucije Europskog parlamenta o posebnoj situaciji otoka koja poziva da se provede detaljna studija dodatnih troškova u pogledu sustava prijevoza osoba i robe, opskrbe energijom i pristupa tržištima posebno za mala i srednja poduzeća. Hrvatski europarlamentarac također poziva Komisiju da osim BDP-a uzme u obzir i druge statističke pokazatelje koji odražavaju ekonomski i socijalno osjetljiv položaj koji proizlazi iz trajnih prirodnih poteškoća te podsjeća da je na mnoge otoke u Sredozemlju došao veliki broj migranata s kojim se moraju nositi.
Rezolucija, kako se objašnjava u priopćenju, naglašava i važnost osiguranja obrazovanja na svim razinama te ističe da otoci imaju teritorijalni potencijal koji se treba iskoristiti kao prilika za razvoj i otvaranje radnih mjesta.
Ured za informiranje Europskog parlamenta priopćio je kasnije da je EP o rezoluciji glasao.
Zastupnici Europskog parlamenta pozvali su Europsku komisiju da poduzme konkretne mjere u rješavanu problema s kojima se suočavaju otoci u EU i kako bi se iskoristio njihov potencijal, kaže se u rezoluciji, navodi se, između ostalog, u priopćenju.
>> Picula: TISA je prilika da reguliramo globalizaciju
>> Hrvatski zastupnici u raspravi o Srbiji upozorili na otvorena pitanja s Hrvatskom
Trebamo Strateški program i posebnu EU agendu za balkansku domoljubnu hendikepiranost koja čak u gladi i neimaštini trza na mahutanje sa zastavom i ne shvača da kada si pokraden, ojaden i na burzi rada nisi onako svoj na svome kao što si bio u onoj strašnoj, totalitarnoj i za nas hrvate neprijateljskoj Jugoslaviji.