Kineski, čileanski, argentinski... ili domaći med? Kad bi potrošači mogli birati, najvjerojatnije bi se bez razmišljanja odlučili za ovaj posljednji, čak i uz 30 do 40 posto višu cijenu. No, u vakuumu od ukidanja Državnog inspektorata i preraspodjele inspektora po resornim ministarstvima kontrola je na tržištu malo te je moguće da i patvorinu s kukuruznim šećerom ili lažni med plaćate kao suho zlato, upozoravaju domaći medari, koji još pamte skandal sa splitskim Dalmedom, koji je kineski "med" bez zrnca peluda prodavao kao domaći vrcani med od kadulje.
S obzirom na to da kontrole nisu obvezne, a inspekcije još "zapinju", prodaja meda u Hrvatskoj trenutačno je tako na odgovornosti samih proizvođača te prodavača koji sami traže potvrdu da ne prodaju mačka u vreći.
U Zavodu za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar ove je godine dosad analizirano 45 uzoraka meda koje su sami subjekti u poslovanju s hranom donijeli prije stavljanja u promet. Prof. dr. sc. Jasna Bošnir i dr. sc. Barbara Stjepanović iz Zavoda kažu kako čak trećina uzoraka nije bila u skladu s propisima, nije odgovarala peludnoj analizi ili pak uopće nije imala peludnih zrnaca. Neki su, primjerice, deklarirani kao bagrem, a kako u njima nije otkriveno ni zrnca peluda bagrema, naposljetku su ipak stavljeni na tržište – s deklaracijom livadnog meda. Takvih je bilo čak 12. Tri su pak meda bila potpuno neispravna, niske kvalitete ili lažni, a kako su naručitelji usluga ujedno i vlasnici analize – i nije ih otkrila sanitarna inspekcija – u Zavodu se nadaju da nije dospio na tržište.
Zaustaviti uvoz lošeg i patvorenog meda. . . . . . . . . . . . Domaći med je jedan od najboljih u svijetu!!!