PREUSTROJ VOJSKE

Trećina "tigrova" - višak

06.11.2002.
u 00:00
* Nitko od nas nije siguran hoće li sutra imati posao, a odgađanje preustroja samo pojačava neizvjesnost, kažu "tigrovi"
Pogledaj originalni članak

Jedan od prvih ratnih zapovjednika 1. gardijske brigade, general Jozo Miličević, jučer je, kao izaslanik Glavnog stožera, predao nagrade i pohvale pripadnicima Tigrova. Ta je brigada - podsjetili su se jučer na obilježavanju 12. godišnjice osnivanja - nastala iz postrojbe za posebne namjene MUP-a. Tijekom rata poginulo je 365 gardista, a 11 ih se još smatra nestalima. Čak 200 pripadnika bilo je zarobljeno, a 28 su stopostotni invalidi. Tigrovi su sudjelovali u svim akcijama tijekom Domovinskog rata, a posebno su se istaknuli u borbama za oslobođenje Konavala i Dubrovačkog primorja 1992. godine te u "Oluji".

A jučerašnja obljetnica teško bi se mogla nazvati dostojnom proslavom za prvu hrvatsku vojnu postrojbu. Takvom je barem nije doživjela većina vojnika okupljenih na počasnom postrojavanju. Godišnjica se zapravo slavila među gostima na domjenku na kojem za vojnike, vidjelo se jučer, nije bilo mjesta. No, većinu njih više ipak zabrinjava neizvjesnost i pitanje tko će zadržati posao. Hoće li dogodine biti na 13. obljetnici?

Ratni put 1. gardijske brigade ni po čemu nije upitan, baš kao ni doprinos njezinih pripadnika u Domovinskom ratu. Štoviše, upravo su "tigrovi" često isticani po visokim profesionalnim načelima. No, osim pohvala, nitko gardistima nije obrazložio kakva ih budućnost čeka nakon preustroja. Sadašnje stanje, čuli smo od gardista, teško bi se moglo nazvati dobrim.

- Nikad nam nije bilo ovako, čak ni u ratu. Tada smo barem imali motiv. Danas nitko od nas nije siguran hoće li sutra imati posao, a odgađanje samo pojačava neizvjesnost. Teško je raditi kad nedostaje svega, pa čak i održavati hladni pogon postrojbe. Strpljenje ima svoje granice, a vojnicima, pogotovu onima koji su u brigadi od prvoga dana, živci nisu baš jača strana - ispričao nam je jedan od dočasnika u bazi "tigrova".

Novi ustroj predvidio je profesionalizaciju i pomlađivanje gardijskih brigada, a prosječna starost gardista ne bi smjela prelaziti 35 godina. Očekivati je da će većina onih koji prelaze tu dob biti među prekobrojnima. Kako će se u takvim slučajevima izbalansirati ostali parametri - ratno iskustvo, stručna sprema, specijalističko doškolovanje, doškolovanje u inozemstvu - nije poznato.

Prema nekim procjenama, samo iz "tigrova" trebala bi otići trećina gardista. Istodobno, postrojba bi, prema dugoročnim planovima, trebala biti popunjena vojnicima iz drugih gardijskih brigada koje će se ukidati te mlađim civilima. Sve to trebalo bi se, ako je suditi prema najavama, provesti do 2005. godine. No, neizbježno pitanje pritom je: tko će se od mladića s visokom stručnom spremom i u dobi do 28 godina odlučiti za vojnu karijeru? Takvih, posebno kad se uzme u obzir činjenica da plaće u vojsci nisu rasle posljednjih sedam godina i da je osnovna plaća gardista oko 2000 kuna, baš i neće biti.

Tanja Božić

autor: datum:06.11.2002.
Pogledajte na vecernji.hr