VEĆINOM LOKALNA TRANSMISIJA

U Austriji strahuju da će se uskoro imati 90.000 slučajeva zaraze

Foto: BKA, Beč - Andy Wenzel
Ministar zdravlja Anschober
Foto: REUTERS
koronavirus u New Yorku
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Na GP Maljevac stroge kontrole zbog koronavirusa
Foto: Christian Thiele/DPA/PIXSELL
Koronavirus u Rusiji
Foto: Christian Thiele/DPA/PIXSELL
Koronavirus u Rusiji
VL
Autor
Snježana Herak
02.04.2020.
u 14:55
Očito puno zanimljivih podataka za one iz inozemstva koji okrivljuju Austriju da su se koronavirusom zarazili u Tirolu i potom zarazu prenijeli u više europskih zemalja.
Pogledaj originalni članak

„Iz nacionalnih epidemija nastala je pandemija“, rekao je austrijski ministar zdravlja Rudolf Anschober na konferenciji za novinare, održanoj u četvrtak u Beču zajedno s voditeljem za humanu medicinu Austrijske agencije za zdravlje i sigurnost prehrane (AGES) Franzom Allerbergerom i članom Taskforce skupine u austrijskom Ministarstvu zdravlja Bernhardom Benkom.

Anschober je istaknuo da je u četvrtak ujutro u Austriji zabilježeno 158 preminulih i 1.749 ozdravljenih od koronavirusa. Broj zaraženih je u porastu i iznosi 10.923 oboljelih, od čega je njih 1057 u austrijskim bolnicama, a 227 na intenzivnoj njezi. Do sada je testirano 92.190 osoba, što je posljednjih dana gotovo dvostruko više testova koje se provode u 40 domaćih laboratorija.

„Ono što je svijetlo na kraju tunela je podatak da je pet posljednjih dana dnevna stopa porasta broja oboljelih jednoznamenkasta i iznosi 5,66 posto“, rekao je Anschober dodavši:

„Ali unatoč tome i pozitivnoj vijesti o 1.749 ozdravljenja, još smo daleko od postavljenog cilja“.  Apelirao je ponovno na građane da se „ne opuste“ i da se i dalje pridržavaju mjera.

„Ukoliko ćete se pridržavati mjera i držati  razmak, od najmanje metra,  smanjenje stope zaraze je moguće“, poručio je napomenuvši kako je put kojim Austrija kroči u borbi protiv širenja koronavirusa „pravilan“ i kako on vidi „svijetlo na kraju tunela“ . 

Allerberger je govorio o značaju tzv. „O-pacijenta“ i  brzog otkrivanja izvora zaraze te „Contact  Tracingu“. Istakao je da nakon što se utvrdi da je netko pozitivan na testu za koronavirus, odmah se pokušavaju identificirati sve osobe s kojima je bio u kontaktu i do dva dana prije početka simptoma. Napomenuo je da je za tragove koji vode u inozemstvo nadležan Early Warning and Reponse (EWRS) sustav.

Prema Allerbergerovim tvrdnjama prvi slučaj zaraze u Austriji bio je još 5. veljače u skijalištu Ischgl u Tirolu, a radi se o turistkinji iz Švicarske, koja je tek nekoliko tjedana poslije bila testirana. Dodao je da su i netočni navodi medija da je prvi „spreader“ bio konobar popularnog Apre-Ski- bara u Ischlu.

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
KBC Zagreb
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Koronavirus u Zagrebu
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Koronavirus u Zagrebu
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Koronavirus u Zagrebu

Prema njegovim saznanjima, mnogo vjerojatnije je da je to bio prvi od oboljelih u Ischglu, koji je otišao liječniku i početkom ožujka pozitivno testiran na koronavirus. Spomenuo je i to kako je poznato je da je nekoliko tjedana prije te osobe jedna konobarica iz tog gradića bila zaražena koronavirusom.

Očito puno zanimljivih podataka za one iz inozemstva koji okrivljuju Austriju da su se koronavirusom zarazili u Tirolu i potom zarazu prenijeli u više europskih zemalja.

A kad smo već kod uvoza i izvoza zaraze, Allerberger je predstavio rezultate analize, koju je njegova Agencija AGES napravila o širenju koronavirusa u Austriji. Podaci govore da se je velika većina zaraženih Austrijanaca, zarazila u Austriji. Samo njih 3,5 posto uvezlo je zarazu u Austriju i to njih 133 iz Italije, 29 iz Njemačke, 20 iz Španjolske, 13 iz Velike Britanije, 11 iz Egipta i 10 iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Zanimljiva je bila i Allerbergerova procjena da će „uskoro u Austriji koronavirusom biti zaraženo 1 posto stanovništva odnosno njih oko 90.000“. Kako ne bi odmah posijao i paniku, poručio je Austrijancima da im se ništa neće dogoditi i da zarazu mogu spriječiti ako se drže dva osnovna pravila: „držati razmak od najmanje metra i pol i nikako niti s kime međusobno razgovarati dulje od 15 minuta“. Naravno i uz obavezno pranje ruku. 

Benko je izvijestio o aktivnostima Taskforce skupine austrijskog Ministarstva socijalne skrbi, zdravlja i njege, vezano uz sprečavanje širenja koronavirusa u ovoj alpskoj zemlji.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

BO
boris
15:30 02.04.2020.

aktualno 10967 u 15.00 sati

BO
boris
15:25 02.04.2020.

ma krivo gledate statistiku, ima već preko 10000, ali počela je krivulja sporije rasti, tako da je možda vrhunac prošao

DU
Deleted user
17:38 02.04.2020.

Od gripe u Austriji oboli godišnje oko 800.000 ljudi od koji umre oko 1000.... A sada se radi panika od eventualnih 90.000 oboljelih....