Unatoč krizi koja je u proteklih petnaest godina pogodila gotovo sve segmente gospodarstva, jedna grana krizu nije osjetila. Riječ je o proizvođačima oružja, a izvješće stockholmskog Instituta za mirovne studije (SIPRI), pokazuje da su i prošle godine imali razloga za zadovoljstvo, prije svega američke kompanije.
Globalna trgovina oružjem i vojnim uslugama prošle godine je porasla za 1,9 posto u odnosu na 2015. godinu, a zanimljiv je podatak kako je obujam trgovine oružjem čak 38 posto veći nego 2002. godine. Kako piše Deutsche Welle najvećih 100 kompanija koje proizvode oružje i vojnu opremu prošle su godine prodale robe za 374,8 milijardi dolara.
Pritom uvjerljivo prednjače američke tvrtke, čija je prodaja porasla četiri posto, na 217,2 milijarde dolara. Razlozi se kriju u vojnim misijama američke vojske u inozemstvu, ali i u potražnji iz drugih zemalja. Tako je najveća tvrtka na ovom tržištu Lockheed Martin prodala zrakoplove F-35 Velikoj Britaniji, Italiji i Norveškoj, no najbolji kupac je i dalje SAD. Nakon američkih tvrtki koje imaju udio na tržištu od 57,9 posto slijede zapadna Europa pa Rusija sa 7,1 posto.
U Europi su francuske i talijanske tvrtke zabilježile pad, dok su britanske i njemačke rasle. Njemački proizvođač tenkova Krauss-Maffei i proizvođač vojnih vozila Rheinmetall dobro su prodavali u Europi, na Bliskom istoku i u jugoistočnoj Aziji. Vidljivo je kako na potražnju oružja ne utječu samo otvoreni sukobi već i napetosti koje još nisu eskalirale. Dobar primjer za to je Južna Koreja, čije su tvrtke prodale 20,6 posto više oružja nego prethodne godine, i to mahom domaćoj vojsci.
Zahvaljujući Trumpu, koji čini sve da naruši stabilnost u svijetu.