Inicijativu za ustavne promjene koja bi “ojačala zaštitu ljudskih prava” potpisuju GONG, Centar za mirovne studije, Građanski odbor za ljudska prava, Zelena akcija, Iskorak, CESI, Documenta i Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek. Iako je Koordinacija prije nekoliko mjeseci izišla s duljim prijedlogom ustavnih promjena, identificirana su tri prijedloga koja, poslije razgovora s političarima, imaju najviše mogućnosti biti uvrštena u Ustav.
Sukob interesa postao bi ustavna kategorija, što bi pomoglo u borbi protiv korupcije. Odgovornost prepoznavanja sukoba interesa pala bi na pojedinca – osobe s javnim ovlastima same bi ga trebale prepoznati i riješiti. Prema prijedlogu Centra za mirovne studije, dosadašnju regulativu, odnosno članak Ustava koji kaže da Sabor mora raspisati referendum ako to zatraži deset posto glasača te da potpise treba skupiti u 15 dana, treba mijenjati jer zapravo onemogućuje raspisivanje referenduma. Predložili su da se broj potpisa smanji na tri posto, a rok produlji na 45 dana.
U skladu s većom transparentnošću, Ustavom bi trebalo zajamčiti pravo na pristup informacijama, a ta se praksa u RH loše provodi. Izvan dometa bi ostale informacije klasificirane kao tajne.
Hvala bogu netko normalan i u Hrvatskoj (to sigurno nije ovaj xxx ). To su potpuno normalni prijedlozi koji dolaze iz normalnih civiliziranih zajednica npr. EU. (a ne i balkanske krčme...) EU standard ( u zakonima SVIH EU zemalja) je slobodan pristup svim informacijama osim - povjerljivih ili služnemih tajni = tako se smanjuje podvala i korupcija. Zakon o sukobu interesa je ekstremno rigorozan u civilizaciji =da s spriječi nepotizam - standardan/endemski u Hrvatskoj (koliko kumova, sestara, nečaka, brače itd je zaposleno u javnim službama???). 3-5% i minimum 30-90 dana je svugdje normalno i prihvatljivo za organiziranje referenduma- osim zasad u Hrvatskoj... Kao osoba za demokraciju - potpisujem! (želim vam iz balkanske krčme!!) Bravo na inicijativi !