Strašno je kako nas kao potrošače omalovažavanju, a država vrlo malo čini po tom pitanju, poručili su zastupnici danas tijekom saborske rasprave o prijedlogu Zakona o zaštiti potrošača. Prema zakonu, sezonsko se sniženje može provesti najviše tri puta godišnje - između 27. prosinca i 10. siječnja, 1. i 15. travnja, 10. i 25. kolovoza. Može trajati najdulje 60 dana, a akcijske prodaje mogu trajati najdulje 30 dana.
HDSSB-ov Boro Grubišić nizom je primjera s terena pokazao što danas tišti potrošače.
– Tri godine kupujem sadnicu delišes jabuke, kako ona nikne i dođe prvi plod, vidim da nije delišes. Pa što da radim više? A deklarirana kao delišes jabuka, zlatni delišes je l', tri godine kupujem doslovce po dvije, po tri pa ništa, nema jabuka. Nisu, neke su zelene, tvrde da Bog sačuva. Ali deklaracija postoji na njima. I ne mogu naći delišes jabuke. Ako itko ima u Hrvatskoj original da mi ponudi, platit ću, nema problema – požalio se Boro Grubišić te dodao kako se reklamiraju paste za zube kojim se mogu mazati i cipele i ćelavi da im naraste kosa, a nitko od nadležnih službi to ne zaustavlja iako je očito da je riječ o prijevari.
Zbog ogromnih količina reklamnih letaka građani moraju imati po dva poštanska sandučića kako im se ne bi izgubila privatna pošta, kaže HDSSB-ovac. Sada se zamjenjuju vozačke s obzirom na to da je Hrvatska postala članica EU, a za to je potrebno nabaviti nove fotografije, jer su veličinom drukčije od onih za osobne ili putovnice.
– Pa vidite da su nam podvalili i jogurte koji su bili prije 2 dl, sada su 1,8 dl po istoj cijeni. Kavi nije više pakiranje pola kilograma nego 40 dag po istoj cijeni. Što rade? Jedna od banaka nudi kredit po 5% kamate, sve su ostale 7%, a kada dođete tamo, kažete 3% obračun kredita. Pa kada sračunam obračun na sto tisuća kuna, to je tri tisuće kuna obračun kredita. Ona banka koja nudi po 7% ona ima samo 1% kredita. A kada kredit zatvarate, onda još 2%, kada hoćete ranije zatvoriti i platiti, a nema govora o oprostu kamata, kamate ćeš platiti i ranije. Gdje je ta pravednost, kakvo smo mi to društvo postali? – zanima Grubišića koji smatra da je danas postalo općeprihvaćeno da si prevaren.
Laburist Branko Vukšić dao je svoj primjer kršenja potrošačkih prava.
– Zasnovao sam pretplatnički odnos s B-NET-om na dva telefona. Jedan pokušavam otkazati tri mjeseca i ne mogu. Svaki put novi upitnik, svaki put moram nešto pisati. Zašto? Pa tu čak nije velik novac u pitanju, ali njima po 20 kuna, 40 kuna svaki mjesec pa velik broj pretplatnika... Dakle, tri mjeseca ne mogu otkazati telefon. Kada se javite na onaj automatski broj, trebate 150 brojeva stisnuti. Normalno da ćete jednom pogriješiti, pa tako ponovno, pa tako ponovno i onda odustanete pa zaboravite pa drugi mjesec, kome se možete žaliti? Nikome, tržišne inspekcije ne rade. Probajte dobiti inspektora na telefon, nećete ga dobiti – kaže Vukšić te dodaje kako sličan problem ima i s T-HT-om.
Smiješno mu je i da pretplatu za HRT moraju plaćati ljudi koji ne mogu ni koristiti tu uslugu jer im Talijani ometaju signal.
– Posebna priča su banke, vi ne možete dobiti više kredit u banci ako ne sklopite s nekakvom kućom životno osiguranje, a ta životna osiguranja, to su prijevare nad prijevarama, kao što su i bankovni krediti prijevare nad prijevarama, pa ja se usudim to reći, to su pljačkaške institucije, to nisu industrije novca, pljačkaške institucije – kritizira Vukšić te dodaje kako se ništa od svega ovoga ne bi događalo kada bi inspekcije radile svoj posao i kažnjavala ove tvrtke.
SDP-ova Ingrid Antičević Marinović smatra zabrinjavajućim da uz sve veću zaštitu potrošača mi imamo sve veće prijevare ljudi.
– Javna je tajna da se u pileća prsa ubrizgava voda, da su umjesto onih kolutića lignje kuhane tripice, da je u kesten pireu pasirani grah, grašak koji je kuhan. To su strašne prijevare. A osim toga neke prijevare su i takve da su i štetne za zdravlje. Recimo, kad je riječ o medu, gdje se dodaju ne samo određeni sirupi koji su bezvrijedni, nego jednako tako i posebna supstancija koja mora biti vrlo štetna za ljudsko zdravlje – upozorava Antičević Marinović.
HNS-ov Jozo Radoš je pak dodao kako naše trgovine stalno imaju akciju jednih te istih proizvoda i istu robu prodaju na akciji nekoliko mjeseci.
I? Sta ste poduzeli? Nista! Zbilja ne vidim svrhu vaseg postojanja u toj sobi (sabornici). Zasto inspektori ne rade svoj posao? Hocete da vam ja kazem? Jer su ljeni kao i vi, i potkupljeni, isto kao i vi.