Posljednje tri godine u Slunju nije bilo većih kapitalnih projekata. Vlastita proračunska sredstva trošila su se samo na podmirenje redovitih potreba, pa nije bilo novca za ulaganje. Stoga moramo pronaći prostor za nove investicije – objašnjava gradonačelnik Slunja Željko Rendulić razloge rebalansa proračuna.
Zona male privrede
Napominje da je zbog nemogućnosti države da sufinancira prethodno pokrenute projekte, Grad od njih odustao i novac preusmjerio na neke druge. Tako zasad neće ništa biti od modernizacije Mrežničke, l i ll Poljskog puta, rekonstrukcije vodovodne mreže na potezu Dom zdravlja Slunj- Fina, kao i izrade projektne dokumentacije za odvodnju sliva A.
Novac, koji je trebao biti iskorišten za spomenuto, između ostalog će se utrošiti i za otkup zemljišta u zoni male privrede za što je predviđeno 100.000 kuna. Za izgradnju vodovodne mreže na spojnom prstenu Lađevac- Popovac utrošit će se 135.000 kuna.
Tvrtka Lipa d.o.o, registrirana za čišćenje javnih površina, uređenje groblja i slično, dokapitalizirat će se sa 50.000 kuna. Slunjski Komunalac dobit će 100.000 kuna za opremanje. Još 150.000 osigurano je za sanaciju krovišta Mjesnog doma Nikšić.
Lanjske zime urušilo se uslijed snijega, pa bi još jedna zima mogla biti pogubna za čitav prostor. S obzirom na takvu preraspodjelu, mnogi se u Slunju pitaju zašto aktualna vlast ponavlja ono zbog čega je često bila kritizirana prethodna. Točnije, zašto se novac ulaže u neku novu zonu, kada utrošeni milijuni u nekadašnji RIZ nisu postigli željeni učinak.
– Nastojat ćemo otkupiti zemljište i opremiti manju zonu veličine od 2 do 3 hektara. Svjesni smo da nam ne trebaju veće, jer ne možemo niti udovoljiti potrebama velikih investitora, koji bi zapošljavali primjerice 500-tinjak radnika. Toliku radnu snagu ovaj kraj jednostavno nema.
Trebaju nam manji projekti za trideset do sedamdeset radnih mjesta – kaže Rendulić. Dodaje da su ostvarene uštede na plaćama od 170.000 kuna, ali da će po tom pitanju veći pomoci biti vidljivi u proračunu za 2014. godinu Bivši gradonačelnik, sada vijećnik Ivan Bogović odgovara da su upravo projekti od kojih se odustalo bili u visokoj fazi pripremljenosti
Milijunski projekti
– Njihova vrijednost je četiri do pet milijuna kuna. Pa, to su veliki projekti. Što se tiče rekonstrukcije vodovodne mreže i modernizacije cesta ne znam zašto nije prošao postupak sufinanciranja kada su oba bila ocijenjena pozitivno. Sve je bilo spremno za realizaciju, ali nakon lokalnih izbora i promjene vlasti nisam više imao ovlasti povjeravati gdje je ‘zapelo’. Međutim, činjenica je da Grad sam ne može investirati.
Treba pripremiti projektnu dokumenatciju i javljati se na sve moguće pozive i natječaje. No, neka nova gradska vlast u sljedeće tri godine napravi više od nas, sada su u poziciji da to učine – smatra Bogović. Po zadnjim podacima Zavoda za zapošljavanje, na slunjskoj burzi, koja pokriva i općine Cetingrad i Rakovicu bilo je 1123 nezaposlenih. S druge strane zaprimljeno je tek 19 oglasa za posao.