OPERACIJA OD 15 sati

Tri liječnička tima spasila tek rođenu bebu sa srčanom manom

Foto: \'Davor Puklavec/PIXSELL\'
Tri liječnička tima spasila tek rođenu bebu sa srčanom manom
VL
Autor
Diana Glavina
23.03.2010.
u 19:10
Tri medicinske ekipe radile su 15 sati na srcu bebe kojoj roditelji nisu stigli ni ime dati.
Pogledaj originalni članak

Cijelu je noć, do utorka ujutro, trajala operacija srca djevojčice rođene u dubrovačkoj bolnici, kojoj je zbog teške prirođene srčane greške bio ugrožen život pa je samo nekoliko sati nakon rođenja Vladinim zrakoplovom hitno prevezena u zagrebački KBC Rebro. U dramatičnoj borbi brojnih medicinskih ekipa za život djeteta novorođenče je uspješno prebrodilo prvi dan i prvu noć svoga života.

– Naša je mala pacijentica sada stabilno. Nakon kardiokirurške operacije, priključili smo je na aparat ECMO, ekstrakorporalnu membransku oksigenaciju, koji pruža potporu za rad srca.

Nerazvijena klijetka

Nadamo se da će se srčani mišić oporaviti i da ćemo je za nekoliko dana moći skinuti s ECMO-a, pa ćemo, ovisno o njenu stanju, odlučiti što dalje – rekla nam prim. Višnja Ivančan, voditeljica Odjela za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje kardiokirurških bolesnika.

Malenu, rođenu s gotovo tri kilograma, kojoj roditelji još nisu stigli nadjenuti ime, sa svojom je ekipom operirao dječji kardijalni kirurg prof. Darko Anić, usred noći hitno pozvan u bolnicu.

– Djetetovi su nalazi bili loši i nije bilo vremena za čekanje do jutra – rekao nam je kratko prof. Anić, umoran nakon dvanaest sati provedenih u operacijskoj dvorani. Laiku je sigurno teško zamisliti tek rođeno dijete na operacijskom stolu, no za liječnike koji se bave pedijatrijskom skrbi to nije ništa neobično.
– Imala sam malog pacijenta koji je težio samo 800 grama – kaže nam dr. Ivančan.

Hoće li ova djevojčica smoći dovoljno snage da se uz pomoć liječnika izbori za život, teško je reći. Rođena je, nažalost, kažu liječnici, s najgorom mogućom srčanom manom. Riječ je o, stručno rečeno, lijevom hipoplastičnom srcu i bez otvora između dvije pretklijetke. Ili, jednostavnije, kod ovakve mane lijeva srčana klijetka nije razvijena i srce slabo kuca, objasnila je prim. Ivančan. Prof. Anić je obavio operaciju "po Norwoodu", kojom je komunikacija između pretklijetki otvorena. No, nažalost, smrtnost nakon ovako teških operacija u svijetu je između 50 i 70 posto. Ako sve bude dobro, djevojčica će morati proći još najmanje dvije srčane operacije.

Roditelji zabrinuti

Utrka s vremenom započela je odmah nakon porođaja. Vladinim je zrakoplovom, u pratnji dubrovačke medicinske ekipe, dijete prevezeno u Zagreb i potom kolima Hitne pomoći na Kliniku za pedijatriju na Rebro. Trebalo je hitno učiniti kardiološki zahvat, intervencijsku kateterizaciju, postupak atrioseptostomije uz pomoć balona radi otvaranja komunikacije između lijeve i desne pretklijetke. Oko deset sati navečer u laboratoriju za kateterizaciju okupila se medicinska ekipa. No, zbog ekstremnog oblika hipoplastičnog lijevog srca, nakon zahvata, liječnici nisu bili zadovoljni nalazima male pacijentice, rekao je prof. Ivan Malčić, pedijatrijski kardiolog i predstojnik Klinike za pedijatriju. Trebalo je učiniti još jedan korak. Oko ponoći je pozvan prof. Anić i drugi članovi kardiokirurške ekipe. Milica Lipanović, djetetova majka, u bolnici je u Dubrovniku i fizički je dobro. Roditelji su, logično, zabrinuti za zdravlje svoje bebe, kaže ravnatelj bolnice Branko Bazdan. Obitelji Lipanović, koja živi u Lumbardi na otoku Korčuli, ovo je prvo dijete.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 13

SO
Soraja
21:43 23.03.2010.

najljepše želje za potpunim ozdravljenjem hrabroj djevojčici.

RI
riječanka
08:46 24.03.2010.

Bravo malena!!! Svu sreću malenoj i njenim roditeljima.

KA
Karla
20:11 23.03.2010.

Nadamo se najboljem, tim više što je beba djevojčica, jer one su otpornije i snažnije u borbi za preživljavanje. Doktori su divni i požrtvovni a malog anđela nek čuvaju i oni nebeski anđeli čuvari!