Kolumna

Trogodišnji je predah gotov, poskupljenja i inflacija su pred vratima

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Trogodišnji je predah gotov, poskupljenja i inflacija su pred vratima
24.02.2017.
u 14:47
Siječanjska inflacija u EU bila gotovo dva posto, što je najviše u posljednje tri i pol godine
Pogledaj originalni članak

Hrvatska je tri godine bila pošteđena poskupljenja koja su mogla ugroziti standard većeg broja građana, no taj predah je iza nas, koliko god Vlada grčevito odgađala odluku o dizanju cijene plina i struje jer pada u vrijeme kad se miješaju karte tko će iduće četiri godine upravljati gradovima i županijama. Neovisno o igri skrivača koja se igra između vladajućih i energetskih kompanija, cijene svejedno ne miruju. U siječnju ove godine prosječna stopa inflacije u Europskoj uniji gotovo je dostigla brojku od dva posto, što je najviše u posljednje tri i pol godine. Hrvatska bi za koji mjesec tu inflaciju mogla i potući jer je, osim uvoznih cijena, imala i svojih specifičnosti koje su došle s poreznom reformom: povećanje trošarina na duhan i automobile te vraćanje najveće stope PDV-a u ugostiteljstvu. Skoku cijena voća i povrća pogodovala je oštra zima, niži PDV na struju djelovao je u suprotnom smjeru pa se u stručnim krugovima sa zanimanjem očekuje današnja službena objava siječanjske inflacije u Hrvatskoj.

Trogodišnji je predah iza nas, samo je pitanje koliko će povratak inflacije biti nagao. Za razliku od građana, koji su je na svojim novčanicima vjerojatno već osjetili kroz više cijene voća, povrća, kave, benzina, pa i cigareta, državni se financijaši u pravilu vesele umjerenoj stopi inflacije jer ona donosi povećane prihode u proračun zbog kojih nisu “ni orali ni kopali”. Uz dva posto inflacije i tri posto gospodarskog rasta proračunski bi prihodi tako mogli dovoljno nabujati da se, primjerice, poplaćaju svi oni sporni troškovi koji su uletjeli u proračun, a da nije bilo na početku specificirano iz čega će se platiti. Nakon liberalizacije tržišta država više nema puno prostora da administrativnim odlukama utječe na cijene energenata, no ako doista želi zaštiti svoje građane, Vlada to može učiniti tako što će sama pojeftiniti. Isto tako ‘višak’ koji će doći s inflacijom Vladi daje mogućnost da ne izmišlja toplu vodu, već da preko posebnih programa zaštiti socijalno ugrožene građane koje će pogoditi poskupljenje.

>> Plenković: Vlada nastoji naći rješenje da građanima ne poskupi struja

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

ST
strsljen2013
18:47 24.02.2017.

Pošteđena????????????? Kada ste zadnji puta pregledavali pakiranja proizvoda koje kupujete. Ista cijena ali što je nekada bilo 500g sada je palo do čak 350, neke čokolade nisu više 100g nego 80g, čips i slično također u smanjenoj gramaži, pogledajte jogurte, vrhnja i slične proizvode sve se nešto skupilo u pranju.

ST
stefj
16:26 24.02.2017.

Očekivano. Kako raste cijena energenata, kako rastu birokratske pristojbe, tako će rasti i cijene... Jedino nije jasno zašto struju nisu odmah poskupili kada su smanjili PDV. U tom slučaju poskupljenje se ne bi niti primijetilo, već bi ukupan račun nešto pao. Ovo sad je najgore, pokazali su građanima da nešto može biti i jeftinije, a onda za par mjeseci opet vratili cijene na staro. Građanima je tak svejedno da li je poskupljenje radi nove naknade za obnovljive izbore ili radi isplate bonusa kao kad je SDP poskupio struju prije nekih 4 godine... A isto tako, do tog novca sigurno se moglo doći i racionalizacijom poslovanja HEP-a i distributera. No tko će dirati u to osinje gnijezdo... Tako je manje-više u svim državnim i javnim strukturama. Pogledajte npr. Zgb vodovod. Taj bi mogao funkcionirati i s 1/3 ljudi bez ikakvog problema, uz uvjet da se otpuste uhljebi, a ne operativa. Uz to, vodovod sada ima preko 50% gubitka u distribuciji, kada bi se to smanjilo na ispod 30% koliko ima Njemačka, voda bi mogla biti duplo jeftinija... A tek grijanje, distribucija plina i sl. Uh... U totalnoj smo banani, po zadnjim pokazateljima imamo najgoru antipoduzetničku klimu u EU, pali smo oko 40 mjesta po konkurentnosti u zadnjih 8 godina, imamo najmanje otvorenih novih poduzeća, rast BDP-a ispod prosjeka itd, a toliko malo treba napraviti da se stvar preokrene. Samo urediti državu, njezine strukture i smanjiti rastrošnost... Samo...

DU
Deleted user
16:29 24.02.2017.

Možda da vlada nastavi uvoziti Ruski plin pa ne bi bilo poskupljenja plina. A da iz HEP-a izbaci nesposobne članove HDZ koji su tamo došli pa ne bi bilo poskupljenja struje. Ali kada vlada ne želi izbacivati šeprtlje onda se pravdaju inflacijom koja dolazi iz EU.