- Vama je nešto smiješno? - pitala je Ivana Kršul, predsjednica vijeća zagrebačkoga Županijskog suda, optuženog Darka Šiptara (39), nakon što mu je pročitala obrazloženje presude kojom je zbog zlouporabe droge nepravomoćno osuđen na jedinstvenu kaznu od 12 godina zatvora.
- Žalosno - odgovorio joj je on što je ujedno bio jedini komentar presude, kojom su on, Ivan Rukavina (42) te Ivan Knezović kojem se sudilo u odsutnosti, zajedno ukupno nepravomoćno osuđeni na 32 godine zatvora.
Droga iz Indije i Kolumbije
Rukavina je tako nepravomoćno osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od 11 godina dok je Knezović osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od devet godina. Šiptaru i Rukavini produžen je pritvor u kojem su od uhićenja u lipnju 2008., dok je Knezoviću pritvor određen.
Rukavina, inače veterinarski tehničar, Šiptar, po zanimanju soboslikar te Knezović teretili su se da su se sa još nekoliko nepoznatih osoba udružili u skupinu koja se bavila krijumčarenjem većih količina droge iz Kolumbije i Indije u Hrvatsku i Kanadu.
Drogu, a prema optužnici radilo se o 381,6 kilograma otopine kokaina te 329 kilograma norephedrina, tvari za proizvodnju amfetamina, skrivali su u raznim strojevima, poput preša za papir. Strojevi, u kojima je droga bila skrivena, otkriveni su u lukama u Kopru i Rijeci, u zajedničkim akcijama hrvatske i slovenske policije. Za kupnju strojeva bio je zadužen Rukavina koji ih je u Kolumbiji kupovao preko tvrtke CNC Vector. Tamošnji narkodileri su kokainsku otopinu skrili u stroj, koji je zatim transportiran brodskim kontejnerima do Europe.
Trećeoptuženi u Kanadi
Knezovića, koji živi u Kanadi, teretlio se da je na sličan način s Rukavinom i Šiptarom organizirao dva transporta norephedina, tvari za proizvodnju amfetamina, iz Indije gdje je drogu kupovao od izvjesnog Makija.
- Vijeće je utvrdilo da su optuženi počinili djelo kako im se stavlja na teret. To proizlazi iz dokaza, ali i iz priznanja prvooptuženog.
Njegovo je priznanje u suglasju s dokazima i tu činjenično ništa nije sporno. Nadalje, iako tajno snimljenih razgovora nema mnogo, iz njih je vidljivo da optuženi razgovaraju u šiframa, jer u trenutku kada otkriju da u stroju nema droge jedan drugom govore da u stroju nema ulja te da zbog toga oni imaju problem - kazala je sutkinja u obrazloženju.
Malo su i dobili. Ali, Mesić ih još stigne pomilovati. Ne bi mu bilo prvi put da pokazuje razumijevanje za narko-dilere (uz četnike i ubojice). Brzo pisati molbu!