Bezbrižne šetnje i igra sa psima na livadama sve češće završavaju žurnim odlascima veterinaru. Priče o trovanjima kućnih ljubimaca šire se među njihovima vlasnicima, a širi se i panika i strah jer ne zna se tko postavlja otrov. Što napraviti i kako pomoći, savjete smo potražili u Veterinarskoj klinici Kreszinger.
- U posljednjih nekoliko mjeseci zabilježena su trovanja pasa u Zagrebu, ali i u Zadru, Puli i drugim gradovima. Najčešće se provode otrovima na bazi organofosfata (pužomor) i rodenticida. Otrov može djelovati odmah, odnosno nekoliko sati nakon toga, ali i nakon nekoliko dana (kumulativno djelovanje). U samo nekoliko minuta nepažnje vlasnika psi najčešće sa tla pojedu hranu u koju je stavljen otrov. Mačke najčešće stradavaju slučajno, kao posljedica konzumacije otrovanog miša ili ptice, no posljednjih se godina i namjerno truju mačke koje žive na ulicama. Kod njih su toksične doze otrova puno manje nego kod pasa, dekontaminacija probavnog sustava se teže provodi, a često su za njih i posljedice fatalnije - kaže Valentina Šilić, dr. vet. med.
Često nema dokaza
Primijetite li sumnjiv sadržaj, kaže V. Šilić, pokupite ga i prijavite policiji. Nažalost, počinitelji najčešće prođu nekažnjeno zbog nedostatka dokaza. Zato je puno korisnije svoje iskustvo proširiti preko društvenih mreža kako bi informacija o trovanju i pronalasku otrova što prije došla do što više vlasnika životinja.
Unesrećenoj životinji pomozite odmah, probajte stupiti u kontakt s najbližim veterinarom, obratite pozornost na to što se događa sa životinjom i da li slini, povraća, ima rane oko ustiju ili u ustima, ima poteškoće s disanjem ili se čudno ponaša (ne odazive se, loše održava ravnotežu ili je možda i u nesvijesti).
- Dok ne dođete do veterinara, ako životinja leži i povraća nagnite joj glavu pod kutem od 30 stupnjeva, izvadite jezik i oslobodite dišne puteve od prekomjerne sline. Ako se životinja trese, utoplite je i osigurajte joj mračnu i tihu prostoriju. Ako je oštećenje od otrova na koži ili dlaci, operite to područje što prije blagim sapunom i vodom. Nikako ne sušite fenom jer toplina može pojačati apsorpciju otrovne tvari kroz kožu. Potrudite se da vaš ljubimac popije umjerenu količinu vode - ističe i dodaje da, neovisno o tome što poznajete životinju, morate imati na umu da vas nehotično može ozlijediti. I životinja je prestrašena, a često su prisutni i neurološki simptomi.
- Terapija se sastoji od specifičnog protuotrova, ako postoji i dokažemo li trovanje. Uz to, primjenjuje se i potporna terapija - infuzije, sredstva protiv povraćanja te gastro i hepatoprotektivi. Terapija je često vrlo dugotrajna, a prognoze su nezahvalne - kaže dr. Šilić.
Ukoliko je riječ o otrovu koji se apsorbira kroz kožu ili oči obavezno je kupanje i/ili pranje očiju, a po potrebi i brijanje dlake na mjestu kontaminacije. Ukoliko je riječ o otrovu koji je unijet u organizam preko probavnog sustava treba dati aktivni ugljen u dozi 1-3 g/kg svakih 4-8 sati. Postupak se ponavlja nekoliko uzastopnih dana.
- Ako od unosa otrova nije prošlo dulje od dva sata i životinja je pri svijesti možemo izazvati i povraćanje. Pri tome može pomoći slana otopina. U pola šalice vode otopite 3 žličice kuhinjske soli, životinji dajte da popije 4 žličice ove otopine - savjetuje dr- Šilić
Česta su trovanja otrovom za štakore i miševe, rodenticidnim preparatima koji su antikoagulanti i kumarinski derivati.
- Sve su to otrovi s kumulativnim djelovanjem pa od njihova unosa do kliničke slike trovanja može proći i nekoliko dana. Uzrokuju opsežna krvarenja zbog poremećaja u zgrušavanju krvi i oštećenja kapilarnog endotela. Vlasnici obično primijete da im ljubimac više spava, da je slab, sluznice su mu blijede, a vide i ako krvari iz nosa ili usta, ili vide krv u urinu i stolici. Vrlo su česta opsežna unutarnja krvarenja koja, nažalost, nisu vidljiva vlasnicima, a ugrožavaju život ljubimca. Dijagnoza se postavlja na temelju anamneze, kliničke slike i krvnih nalaza. Liječi se specifičnim antidotom, vitaminom K, a u slučaju obilnih krvarenja potrebna je transfuzija kako bi se nadomjestila izgubljena krv. Terapija antidotom traje dva-tri tjedna jer se otrov sporo izlučuje iz organizma - objašnjava veterinarka.
Uginu vrlo brzo
Najčešći otrovi koje trovači koriste su organofosfati, u koje se ubrajaju i moluskicidi, pužomori. Svi djeluju na živčani sustav.
- Pužomori dolaze u tri oblika, o čemu ovisi i njihova minimalna toksična doza. Udisanjem otrova nastaju ozbiljne iritacije sluznice gornjeg probavnog i respiratornog sustava, u težim slučajevima i pluća. Ako se uzmu kroz usta, dolazi do iritacije sluznice želuca i crijeva, u težim slučajevima i do oštećenja jetre i bubrega. Simptomi se javljaju unutar nekoliko sati od izloženosti otrovu - pretjerano slinjenje, suzenje, sužavanje zjenice oka, javlja se mučnina, povraćanje, proljev, nekontrolirano mokrenje, tremori (drhtanje), nekontrolirane kretnje i depresija živčanog sustava sve do kome. Odmah treba početi dekontaminaciju organizma, odnosno primjenu antidota. Nažalost, životinje najčešće ugibaju vrlo brzo ili za nekoliko dana zbog ireverzibilnog oštećenja probavnog sustava i/ili akutnog zatajenja bubrega - ističe dr. Šilić. Dodaje kako su mace posebno osjetljive na organofosfate i kod njih je toksična doza puno manja. Iako antidot postoji, vrlo često se ne uspije dati pravodobno. Sumnjate li na trovanje, i na najmanji znak budite paničari jer samo nekoliko trenutaka nepažnje može dovesti do smrti vašega dlakavca.
- Nastojte ih odučiti da jedu ostatke hrane s poda ili tla. Imate li radove u kući ili oko nje, osigurajte im nekoliko dana čuvanja. Budite posebno pažljivi kada se provode sustavne deratizacije i dezinsekcije u zgradi. Kemikalije držite zatvorene na visokim policama, u šetnji ih imajte uvijek na oku. U kućnoj ljekarni imajte medicinski aktivni ugljen i parafin. I nikada ne podcjenjujte da neće naći zaostali komad hrane, konzervu ili bočicu. Nemojte za pomoć čekati nekoliko sati ili dana, reagirajte odmah - zaključuje veterinarka.
Koristan članak !........Šteta što postoje osobe koje su u stanju unesrećiti okolinu iz komocije ili zadovoljstva.....