zadržani na promatranju

Trovanje ugljičnim monoksidom: Bračni par ostao bez kisika zbog bojlera i kuhinjske nape

Foto: Robert Anic/PIXSELL
Trovanje ugljičnim monoksidom: Bračni par ostao bez kisika zbog bojlera i kuhinjske nape
25.02.2022.
u 10:18
Supružnici u dobi od 54 i 59 godina zatražili su liječničku pomoć u Županijskoj bolnici Čakovec i zadržani su na promatranju
Pogledaj originalni članak

Supružnicima je pozlilo u obiteljskoj kući u Čakovcu u srijedu između 17 i 19 sati, i to zbog nedostatka kisika uslijed rada plinskog bojlera u kombinaciji s višesatnim radom kuhinjske nape, što je dovelo do povišene koncentracije ugljičnog monoksida.

Supružnici u dobi od 54 i 59 godina zatražili su liječničku pomoć u Županijskoj bolnici Čakovec i zadržani na promatranju. -  Na mjesto događaja su izašli djelatnici Međimurje plina koji su utvrdili da u obiteljskoj kući nema ugrađenih adekvatnih dovoda zraka, zbog čega je došlo do pomanjkanja kisika - kažu u PU međimurskoj koja je zabilježila nekoliko sličnih događaja, kad je uzrok trovanja ugljičnim monoksidom također bio istovremeni rad bojlera i kuhinjske nape.

Zbog toga podsjećaju građane na redovito prozračivanje kuhinja, kupaonica, kotlovnica, garaža i drugih prostorija u kojima se nalaze razne peći za grijanje. - Ukoliko u stambenom prostoru nema adekvatnih dovoda zraka, odnosno zračnika potrebno ih je ugraditi. Redovito čistite ventilacijske dovode i odvode zraka na vratima kupaonica ili kotlovnica. Nabavite detektor ugljičnog monoksida, koji signalizira opasnu razinu koncentracije CO-a u zraku. Obavezno servisirajte plinska trošila i trošila na tekuća goriva (plamenici, protočni bojleri) i to od ovlaštenih stručnih servisera jer ćete time povećati sigurnost i racionalizirati potrošnju goriva. Obavezno angažirajte ovlaštenog dimnjačara da vam pregleda i očistiti dimnjake i dimovodne kanale - savjetuju.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.