Kanadski premijer Justin Trudeau odlučio se na radikalan potez da bi rastjerao prosvjednike koji su posljednjih tjedana paralizirali glavni grad Ottawu. Proglasio je izvanredno stanje što će vladi, među ostalim, omogućiti da zamrzne bankovne račune prosvjednika.
Potez bez presedana
Trudeau je prvi put u povijesti proglasio izvanredno stanje prema zakonu koji je donesen još 1988. godine.
– Ovdje se radi o sigurnosti Kanađana, o zaštiti radnih mjesta – rekao je kanadski premijer.
Protiv njegovih mjera još uvijek u gradu prosvjeduju stotine prosvjednika nakon što su razmjestili svoje kamione, kojih je u gradu 400-tinjak, i blokirali velike dijelove prijestolnice. Traže da vlada ukine sve mjere za suzbijanje širenja koronavirusa koje, prema prosvjednicima, krše njihove slobode. Jedan je to od najvećih izazova u dosadašnjem premijerskom mandatu Justina Trudeaua.
Kanadske vlasti dodale su da će mjere zbog izvanrednog stanja biti vremenski ograničene i razumne te da vlada neće razmjestiti vojsku kako bi ponovno preuzela kontrolu nad glavnim gradom. Zakon će omogućiti policiji da lakše kazni ili uhiti prosvjednike te štiti infrastrukturu.
No prosvjednici, koji optužuju premijera da im je oduzeo slobode, očekivano su vrlo kritički reagirali na mogućnost da bi im vlada mogla, bez sudskog naloga, zamrznuti bankovne račune. Kritičari su premijeru isto tako poručili da je licemjer jer je svojedobno podržao indijske poljoprivrednike koji su blokirali prometnice te je rekao da će njegova vlada "braniti pravo na miran prosvjed".
Kanadski je premijer vrlo kontroverzna osoba u kanadskoj politici. Iako je prošle godine pobijedio na izborima, dobio je manje glasova od konzervativne oporbe, a kritičari mu zamjeraju da krši demokratske konvencije. Prema zakonu, izvanredno stanje moguće je proglasiti u slučaju kada hitna i kritična situacija "prijeti životima, zdravlju i sigurnosti Kanađana", što ne uključuje prosvjede. No ministar pravosuđa rekao je da su ti uvjeti ispunjeni zbog navodno nasilnih prosvjeda koji su praktički paralizirali kanadske gradove i tamošnju ekonomiju. S druge strane, Kanadsko udruženje za građanske slobode misli drukčije.
– Ovaj potez vlade prijeti našoj demokraciji i građanskim slobodama – rekla je nevladina organizacija.
Nasuprot tome, lideri prosvjeda naglašavaju da nisu uplašeni vladinim prijetnjama. Osim kanadskih vlasti i postupci prosvjednika koji su prekinuli normalan život u mnogim dijelovima zemlje također su postali kontroverzni u zemlji, a protiv njih su se pobunili i mnogi desni političari, koji bi im načelno trebali biti saveznici. Isto tako, lideri Konzervativne stranke optužili su Trudeaua da je svojim postupcima samo bacio ulje na vatru.
S obzirom na blizinu Sjedinjenih Država, ne čudi da je vječni kulturni sukob desnice i ljevice u toj zemlji odmah skočio na tu temu. Velik broj najutjecajnijih američkih medija naglašava da su potezi vlade dosad bili preblagi i da su brojni Kanađani nezadovoljni time što je Kanada dozvolila prosvjednicima da tjednima okupiraju gradove.
Nasuprot tomu, najgledaniji i najutjecajniji komentator desnice Tucker Carlson na Fox Newsu govori da je "Trudeau proglasio Kanadu diktaturom". Premijera je žestoko kritizirao i bivši američki predsjednik Donald Trump.
Trudeau na aparatima... Joj kada počnu sudski procesi.... Al bu bežal kak je bežal kada je počeo prosvjed!