Nakon što su demokrati prošlog tjedna na nacionalnoj konvenciji ustoličili Josepha Bidena za demokratskog predsjedničkog kandidata, jučer je počela republikanska konvencija na kojoj će biti potvrđena nominacija aktualnog predsjednika Donalda Trumpa za još četiri godine u Bijeloj kući. Najavljeno je da će se Trump prvog dana konvencije obratiti republikanskim delegatima u Charlotteu u Sjevernoj Karolini, premda će službeni govor kojim će prihvatiti republikansku nominaciju održati u četvrtak ispred Bijele kuće.
“Zemlja nade i heroja”
Nacionalne konvencije dviju glavnih stranaka zapravo su televizijski događaji i sve što se na njima događa usmjereno je privlačenju što veće pozornosti televizijskog auditorija, u čemu je Trump iznimno vješt. Kao što je 78-godišnji Biden bio glavna zvijezda demokratske konvencije, tako će se na republikanskoj konvenciji sve vrtjeti oko Trumpa, koji će održati govor svakog dana konvencije.
Dok su Biden i njegova potpredsjednička kandidatkinja Kamala Harris demokratsku konvenciju iskoristili za salve kritika na Trumpov račun, zazivajući povratak u “normalnost”, republikanci će se koncentrirati na veličanje Trumpovih uspjeha iz protekle četiri godine, računajući da će to biti dostatan argument biračima za još četiri Trumpove godine u Bijeloj kući. Trump će se hvaliti svojim “postignućima”, kojima je u cijelosti demontirao ostavštinu svog prethodnika, povukao SAD iz međunarodnih sporazuma, promijenio američku migracijsku politiku i ponudio viziju nove nacionalističke Amerike u skladu s geslom “Amerika na prvom mjestu”, čime je redefinirao položaj Amerike u svijetu.
Glavna tema konvencije bit će slavljenje “velike američke priče”, koja je po danima dramaturški podijeljena na četiri tematske cjeline: Zemlju nade, Zemlju mogućnosti, Zemlju heroja i Zemlju veličine. Republikanci žele prezentirati drukčiju sliku Amerike od mračne i depresivne slike prikazane na demokratskoj konvenciji, jer Trumpova Amerika je zemlja puna optimizma i patriotizma. O tome će na konvenciji govoriti istaknuti republikanci i Trumpovi suradnici, premda među njima neće biti mnogih koji su se u toj ulozi pojavili i 2016., a koji su u međuvremenu završili u zatvoru ili su pod istragama, poput Stevea Bannona, Paula Manaforta ili Michaela Flynna. Međutim, na konvenciji će se pojaviti i niz običnih Amerikanaca.
Kao što se na demokratskoj konvenciji pojavio dječak kojem je Biden pomogao u borbi protiv mucanja, što je Bidena prikazalo kao empatičnog i bliskog običnim ljudima i njihovim problemima, tako će se na republikanskoj konvenciji pojaviti republikanske ikone poput para iz Missourija, koji je s oružjem ispred svoje kuće dočekao prosvjednike iz pokreta “Crni životi su važni”, zbog čega je zaradio optužnicu, što je Trump kasnije nazvao sramotnim.
Među govornicima će biti i policajka čiji je muž policajac smrtno stradao tijekom nedavnih antirasističkih prosvjeda, roditelji američke humanitarke koju su ubili pripadnici terorističke Islamske države, majka ustrijeljene učenice iz Parklanda na Floridi koja podržava nošenje oružja, kao i obični Amerikanci koji će opisati kako im se pod Trumpom poboljšao život.
Spas vidi u krvnoj plazmi
Trump je uoči konvencije najavio autorizaciju korištenja krvne plazme pacijenata izliječenih od COVID-19 kao metodu liječenja smrtonosne bolesti tvrdeći da je riječ o prijelomnici u borbi protiv epidemije i terapiji koja pokazuje nevjerojatnu stopu uspješnosti i koja će spasiti bezbrojne živote, premda liječnici i stručnjaci ne dijele njegov optimizam.
Štoviše, Trump je na konferenciji za novinare s upraviteljem Savezne agencije za lijekove (FDA) Stephanom Hahnom “neke u FDA” optužio da namjerno blokiraju razvoj cjepiva i lijekova protiv COVID-19 iz političkih razloga, ne nudeći za svoje tvrdnje nikakve dokaze. Nakon lijeka protiv malarije hidroksiklorokina, zatim zračenja UV zrakama i ubrizgavanja dezinfekcijskih sredstava u pluća,
Trump je sada u plazmi pacijenata koji su preboljeli COVID-19 ponovno pronašao čudotvorno rješenje za smrtonosnu bolest, a jasno je i zašto: Trump od druge polovice veljače u skoro svim nacionalnima anketama zaostaje za Bidenom, a glavni je razlog upravo njegov neadekvatan odgovor na pandemiju koronavirusa, koja je u SAD-u odnijela gotovo 180 tisuća života.
Čak 62 posto Amerikanaca smatra da Trumpova administracija nije primjereno odgovorila na zdravstvenu krizu, što ozbiljno ugrožava Trumpov pohod na novi mandat
Bagro crvena, a smeta vama Trump jako!