Popustio pod pritiskom

Trump obustavio letove svih Boeinga 737 MAX

Foto: Reuters/Pixsell
Donald Trump
Foto: Reuters/PIXSELL
Donald Trump
Foto: Reuters/PIXSELL
Donald Trump
Foto: Reuters/Pixsell
Donald Trump
13.03.2019.
u 21:23
Američki predsjednik je donio tu odluku nakon Kanade, koja je do srijede bila jedina zemlja uz Ameriku koja je odbijala obustaviti letove Boeinga.
Pogledaj originalni članak

Američki predsjednik Donald Trump je popustio pod pritiskom i objavio obustavu letova svih Boeinga 737 MAX čime se priključio međunarodnom konsenzusu o tom novom zrakoplovu američkog konstruktora nakon dvije tragične nesreće u manje od pet mjeseci.

"Hitno ćemo obznaniti obustavu svih letova 737 MAX 8 i 737 MAX 9", rekao je Trump i dodao da je "sigurnost Amerikanaca i svih putnika njihov apsolutni prioritet".

Glavni ravnatelj Boeinga Dennis Muilenberg je odmah reagirao i ponovo izrazio potpuno povjerenje u sigurnost 737 MAX-a i objasnio da je sam konstruktor kako bi smirio javnost preporučio privremenu prizemljenje flote zrakoplova.

Odluku o obustavi letova Boieng 737 MAX opravdavaju novi podaci, navela je Američka federalna zrakoplovna uprava (FAA).

Američki predsjednik je donio tu odluku nakon Kanade, koja je do srijede bila jedina zemlja uz Ameriku koja je odbijala obustaviti letove Boeinga.

Ottawa je objasnila da čeka prikupljanje novih informacija, što je odmah povezalo tragediju Addis Abbebe s nesrećom jednog drugog MAX 8 indonezijske kompanije Lion Air u kojoj je krajem listopada poginulo 189 osoba.

Informacije koje su primljene i analizirane u srijedu ujutro dolaze sa satelita i ocrtavaju sličnost u profilu leta tih dviju nesreća, objasnio je ministar prometa Marc Garneau.

Stručnjaci su usporedili profil dvaju letova i utvrdili paralele u njihovim putanjama koje nadilaze sličnosti u vezi mogućeg uzroka pada zrakoplova u Etiopiji.

"Iako iz toga ne možemo izvući zaključak, radi s o dovoljnoj sličnosti za poduzimanje mjera opreza", ocijenio je ministar. 

Prvi elementi istrage o nesreći Lion Aira upućuju na neispravnosti u sustavu stabilizacije u letu MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System). MCAS je potpuno novi sustav izrađen specijalno za 737 MAX zbog njegovih težih motora od onih u prethodnoj generaciji 737.

Kanada je razmotrila te informacije nakon što je nekoliko američkih pilota izvijestilo u listopadu i studenome, na temelju anonimnih podataka NASA-e, da su bili suočeni s nefunkcioniranjem sustava MCAS.

Oni su uspjeli izbjeći nesreće jer su bili obučeni za takve moguće incidente.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

Avatar mileudarcina 1
mileudarcina 1
03:49 14.03.2019.

Državnik.

MP
miroslav.petkovic.7564
05:40 14.03.2019.

Cjeli svjet obustavlja letove. sad mije tek jasno zasto Ameri.lete na Rukim motorima u svemir. Kako ce u svemir kad neznaju avion napravit. Gledam ovdje u Moskvi na TV kazu ameri treba im od deset do petnest god dabi opet odletjeli na mjesec. Kazu dasu izgubili neke sifre i brojeve. Moze bit kompas.Nekuce od Rusa ili Njemaca kako se prave avioni. Kaze Merkelova pravite bolje i kvalitetnije aute pace i odvas kupovati.

Avatar fidelio
fidelio
08:00 14.03.2019.

Dizajn zrakoplova je sve kompleksniji, opseg znanja kojim inženjer treba baratati je sve veći. Zbog opsega se smanjuje dubina znanja i sve je dosta površno. Posljedice se najprije vide na poslovima na kojima je preciznost i temeljitost od kritične važnosti za ljudske živote (Tesla, Uber, Boeing...) A nije da mladi imaju povećan interes za učenjem, nekako upravo suprotno.