Američki predsjednik Donald Trump potpisao je u četvrtak izvršnu uredbu kojom se uvode sankcije Međunarodnom kaznenom sudu (ICC), kojeg optužuje za "poduzimanje nezakonitih i neutemeljenih radnji protiv Amerike i Izraela". Uredbom se zabranjuje ulazak u Sjedinjene Države čelnicima, zaposlenicima i agentima ICC-a kao i članovima njihovih najbližih obitelji. Uredba također, predviđa zamrzavanje sve imovine koju ti isti pojedinci drže u Sjedinjenim Državama.
Američki republikanci, ali i mnogi demokrati bili su ogorčeni izdavanjem naloga za uhićenje od strane ICC-a protiv izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, kojeg je američki predsjednik primio u utorak, kao i protiv bivšeg izraelskog ministra obrane Yoava Gallanta. ICC je utvrdio da protiv Netanyahua i Gallanta postoje "razumni razlozi" za sumnju za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti za rat u Gazi, koji je uslijedio nakon Hamasovog napada na izraelsko tlo.
Benjamin Netanyahu nazvao je odluku antisemitskom, dok je bivši američki predsjednik Joe Biden nazvao naloge za uhićenje Izraelaca "nečuvenim". ICC je 2023. izdao i nalog za uhićenje predsjednika Vladimira Putina, optužujući ga za ratni zločin nezakonitog deportiranja stotina djece iz Ukrajine. Rusija je zabranila ulazak glavnom tužitelju ICC-a Karimu Khanu i stavila njega i dvojicu sudaca ICC-a na svoju tjeralicu.
Ni Sjedinjene Države ni Izrael, ni Rusija nisu članovi ICC-a, stalnog suda zaduženog za kazneni progon i suđenje osobama optuženima za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine. U prosincu je predsjednica suda, sutkinja Tomoko Akane, upozorila da će sankcije "brzo potkopati rad suda u svim situacijama i slučajevima i ugroziti njegovo postojanje".
Tijekom prve Trumpove administracije 2020., Washington je uveo sankcije tadašnjoj tužiteljici Fatoui Bensoudi i jednom od njezinih glavnih suradnika zbog istrage ICC-a o navodnim ratnim zločinima američkih trupa u Afganistanu. Osnovan 2002., Sud sa sjedištem u nizozemskom Haagu sada ima 124 države članice.
>> FOTO Ovakve prizore Gaze dosad niste viđali. Evo zašto Trump misli da može postati rivijera Bliskog istoka
Međunarodni sud je do sada bio igračka SAD-a koji je vukao držite lopova dok je SAD nesmetano krao po svijetu. U zadnjih 70 godina SAD tj CIA je izazvala promjenu demokratski izabrane vlasti u 83 države, a Međunarodni sud pravde je šutio. Izvršili su otvorenu agresiju na Irak, Libiju i Afganistan pa nikome ništa. I u ovih zadnjih par godina je sudu trebalo rekordno vrijeme da podignu optužnicu protiv Putina koji je spašavao djecu iz sirotišta i kampova za djecu, naspram godine pripreme za podizanje optužnice protiv Netanyahua koji je sravnio Gazu sa zemljom.