Još jedan potez Donalda Trumpa uveo je Bliski istok u politički vrtlog koji bi mogao rezultirati nasiljem i mogućim novim ratom. Samo Donald Trump zna zašto je donio i potpisao uredbu kojom se Golanska visoravan proglašava izraelskim teritorijem, kršeći na taj način međunarodno pravo, čemu se protivi cijeli svijet, pa čak i njegovi najveći saveznici. Naime, osim EU, UN-a, Rusije, Kine... i Saudijska Arabija osudila je Trumpov čin smatrajući ga nasilnim i presedanom.
Strah od eskalacije
“Golanska visoravan bila je i ostat će dio Sirije i nikada neće postati izraelska bez obzira na Trumpovo potpisivanje takve uredbe”, između ostalog stoji u priopćenju vanjskih poslova Saudijske Arabije. Da je odluka opasan presedan, dokazuje i reakcija Sirije koja kaže kako je Golanska visoravan sirijski teritorij okupiran od agresora i da Sirija ima pravo svim sredstvima, pa čak i vojno povratiti svoj okupirani teritorij. Isti stav ima i Iran i libanonski Hezbollah te mnoge druge šijitske vojne formacije koje se nalaze tik uz granicu okupirane Golanske visoravni.
Nema sumnje da je potpisivanje takve uredbe poticaj izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu uoči izbora. Američko priznanje Golana kao izraelskog teritorija dosad je najsnažnija gesta Trumpove pomoći Netanyahuu uoči izbora 9. travnja, što mu daje vjetar u leđa s obzirom na to da je Netanyahuu rejting jako pao s obzirom na to da su protiv njega podignute četiri optužnice za pogodovanje i korupciju. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu kaže da je Trumpova odluka povijesna i da je ostvarila 50 godina dugi san Izraelaca. Izrael je potpisao i s Egiptom i s Jordanom mirovne sporazume i povukao se s njihovih teritorija koje je okupirao 1967. Ali nikada nije htio potpisati mirovni sporazum sa Sirijom i vratiti Golansku visoravan, njezine dvije trećine koje je okupirao 1967.
Usporedba s Krimom
Sirija je 1973. pokušala vratiti okupirani teritorij, ali je Izrael, usprkos velikim gubicima, zadržao veći dio okupiranog područja. Od 1974. godine na liniji razgraničenja nalaze se međunarodne mirovne snage. Izraelski Kneset (parlament) još je 1981., usprkos protivljenju međunarodne javnosti, donio odluku o pripajanju Golanske visoravni Državi Izrael. Istraživanja nafte koje je provela američka kompanija Genie Oil and Gas, pokazala je da se na Golanskoj visoravni nalaze naftne naslage debljine 350 metara, dok je prosječna debljina naslaga nafte u svijetu između 20 i 30 metara. Trenutačno na Golanskoj visoravni postoji oko 30 židovskih naselja u kojima živi oko 20 tisuća stanovnika. Na okupiranom dijelu Golanske visoravni živi oko 18 tisuća Sirijaca. Mnogi se pitaju kako će Trump sada argumentirano napadati rusko pripajanje Krima zbog kojega je SAD uvele oštre sankcije Rusiji.
>>Tomislav Krasnec o aferi Donalda Trumpa
To se teroristima tesko moze moze objasniti,jer oni su naucili otimati i samo otimati,i okupirati.