Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump u petak je unio dodatne dvojbe oko svog stava o jačanju nuklearnih snaga nakon što je navodno podržao utrku u naoružanju iako njegov glasnogovornik ističe da neće doći do širenja nuklearnog arsenala.
Trump, koji preuzima ured predsjednika 20. siječnja, u četvrtak je izazvao buru na Twitteru kad je napisao da SAD "mora znatno ojačati i proširiti svoj nuklearni kapacitet sve dok se svijet ne urazumi oko nuklearnih bombi".
U petak je o toj objavi telefonski razgovarao s voditeljicom MSNBC-a Mikom Brzezinski koja tvrdi da joj je Trump rekao: "Neka bude utrka u naoružanju. Mi ćemo ih nadmašiti na svakom koraku i nadživjeti ih sve". MSNBC nije objavio njegove komentare.
Glasnogovornik budućeg predsjednika Sean Spicer u nizu televizijskih razgovora u petak rekao je kako su Trumpovi komentari bili namijenjeni slanju opće poruke snage državama poput Rusije i Kine, te da nisu značili da će SAD ojačati svoje nuklearne kapacitete.
"On će učiniti što treba kako bi zaštitio ovu državu, a ako neka druga država ili države žele zaprijetiti našoj sigurnosti i suverenitetu, on će napraviti što je potrebno", istaknuo je Spicer za CNN.
"Ako neka druga država ojača svoj nuklearni kapacitet, SAD će odgovoriti.. No ne vjerujem da će se to dogoditi jer su shvatili, po unutarnjim i međunarodnim pitanjima, da je riječ o čovjeku od akcije", dodao je glasnogovornik.
Ruski predsjednik Vladimir Putin na svojoj je godišnjoj konferenciji za medije u petak u Moskvi naglasio kako ne vidi ništa novo ni značajno u Trumpovoj objavi na Twitteru, te je jasno izrazio kako ne vidi SAD kao potencijalnog agresora.
Glasnogovornik Kremlja Dimitrij Peskov u petak je rekao kako Rusija nikad nije započela utrku u naoružanju, te da to neće učiniti ni sada, prenosi ruska novinska agencija RIA.
Trump je u pokušaju smirivanja tenzija oko svojih komentara u petak priopćio da je ranije ovog mjeseca primio "veoma lijepo pismo" od Putina kojim je pozvao na snažniji odnos između dviju država.
Utrka u nuklearnom naoružanju je suprotna desetljećima politike republikanaca koja od Ronalda Reagana poziva na smanjenje američkog nuklearnog arsenala.
Analitičari su se zbog Trumpove objave zapitali hoće li novi američki predsjednik ukinuti novi START sporazum iz 2011. kojim je ograničen razvoj nuklearnog naoružanja.
SAD je jedna od pet država s nuklearnim oružjem kojem je po Sporazumu o neširenju nuklearnog oružja dopušteno zadržati svoj arsenal, a osim njega to smiju Rusija, Velika Britanija, Francuska i Kina.
SAD trenutno radi na 30-godišnjoj modernizaciji zastarjelih nuklearnih podmornica, bombardera i kopnenih raketa vrijednoj 1 bilijun dolara, za što mnogi američki stručnjaci tvrde da je previše za tu državu.
Rusija također radi na modernizaciji svog programa, no ne povećava broj svojih nuklearnih glava.
>> Kancelarka na žestokom udaru kritika! Der Spiegel: Atentat je košmar i za Merkel
Tako je, dobro kaže Trump, treba se pripremiti za najgore, a kada do toga dođe, da bombanje bude temeljito i sveobuhvatno jer će se time pružiti šansa žoharima, koji će jedino preživjeti, da u jednoj novoj evoluciji, razviju uspješniju civilizaciju od ove tobože ljudske.