o posljedicama

'Obnova katedrale Notre Dame je moguća, ali postoji ozbiljan problem'

Foto: Reuters
Notre dame
Foto: Wochit
Notre Dam
Foto: Reuters
Notre dame
Foto: Reuters
Notre Dame
Foto: Reuters
Notre Dame
Foto: Reuters
Notre Dame
Foto: Reuters/PIXSELL
Notre Dame
Foto: REUTERS
Notre Dame
Foto: Reuters/Pixsell
Notre-Dame
Foto: Reuters
Notre Dame
Foto: REUTERS
umjetnine katedrale Notre Dame
16.04.2019.
u 18:33
Samo monitoring i utvrđivanje stanja nosivosti konstrukcije bit će dugotrajan proces, a tek se nakon toga može razmišljati o obnovi
Pogledaj originalni članak

Pomoćnik ministrice kulture Davor Trupković gostovao je u studiju Večernjeg povodom katastrofalnog požara na crkvi Notre Dame u Parizu

Katedrala Notre Dame nastala je na samom izvorištu grada Pariza, Ile de la Citeu, kada se u 12. stoljeću udvostručio broj građana Pariza te se stvorila potreba za katedralom koja bi mogla primiti sve vjernike – rekao je Trupković.

Istaknuo je i kako je ta katedrala iznimno važna za povijest umjetnosti i povijest razvoja arhitekture, a ima i izuzetan međunarodni značaj te se nalazi i na UNESCO-vom popisu zaštićenih kulturnih dobara.

Požar neće u cijelosti moći biti ugašen još dan ili dva, dodao je, ali veliki dio umjetnina koje su se nalazile u unutrašnjosti katedrale je evakuiran u prvim trenucima. Samo monitoring i utvrđivanje stanja nosivosti konstrukcije bit će dugotrajan proces, a tek se nakon toga može razmišljati o obnovi.

- Taj će proces biti vrlo kompleksan. Kako se Notre Dame nalazi na UNESCO-voj listi, prvo će se sa stručnim tijelima morati utvrditi daljnji postupci te koja će biti metoda koja će se primjenjivati u samoj rekonstrukciji. Na sreću, postoje vrlo detaljni nacrti tako da će katedralu biti moguće u cijelosti rekonstruirati, no taj posao nije brz i trajat će godinama – ustvrdio je Trupković.

Osvrnuo se i na zabrinutost ljudi koji se pitaju što bi se dogodilo da se i na nekoj našoj crkvi dogodi slična nesreća, no uvjerava da se poduzimaju sve potrebne mjere opreza.

- Na zagrebačkoj katedrali, primjerice, postoji cijela hidrantska mreža i sustav koji sprječavaju da se takvo nešto dogodi. Notre Dame je bilo zapravo otvoreno gradilište, pa su svi ti sustavi morali biti maknuti – zaključio je Trupković.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 25

DU
Deleted user
19:56 16.04.2019.

Kada sam vidio onolike gradjevinske skele oko katedrale u Parizu bio sam siguran da su najmanje "nasa" dva jarana tamo gore. Mozda su si spekli koju sudzukicu I eto ga ...... Pa se vatra malo primila....

BA
bakulušić
18:52 16.04.2019.

Možda dragi Bog i ovo zlo okrene na dobro pa se Francuzi vrate Crkvi i Bogu.

YU
YuBastards
19:11 16.04.2019.

Kada bi i gradili Notre Dame ponovno od temelja,radovi bi zavrsili prije nego oni na zagrebackoj katedrali