Članovi saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost iskoristili su Slavka Linića i njegovu predstavku kao pokriće da se dokopaju informacije je li, i koliko dugo, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić pod istragom policije i USKOK-a.
Mišljenje je to osobe iz represivnog aparata koja nam je potvrdila da USKOK provjerava financiranje Bandićeve kampanje u predsjedničkim izborima 2009. Njegova je kampanja bila daleko najskuplja, a mediji su svojedobno upozoravali na milijun kuna koji mu je stigao s juga Hrvatske. Bila je riječ o novcu koji je stigao s područja Metkovića, a više pojedinaca, njih čak 24, uplaćivalo je maksimalne iznose od po 90.000 kuna.
Klasificirani dokumenti
Stipe Gabrić Jambo, koji je zbog aktivnog uključivanja u Bandićevu kampanju tada izbačen iz HSS-a, tvrdio je da nije njegov donator. No, priča je sumnjiva jer su neki od pojedinaca koji su uplaćivali maksimalne iznose osobe bez prihoda ili sa skromnim primanjima. USKOK upravo istražuje sumnju da su oni bili paravan i utvrđuje tko iza njega stoji. No, naš sugovornik upozorava da, ako se sve sumnje i obistine, nije siguran kakvo bi Bandić time kazneno djelo počinio.
– O nadzoru koji je provodio saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost ne mogu ništa govoriti – rekao je predsjednik toga odbora Miroslav Tuđman (HDZ). Napomenuo je, međutim, da članovi Odbora imaju pravo pristupa svim klasificiranim dokumentima i podacima te kako time ne čine nikakav prekršaj. Igor Rađenović (SDP) ne tvrdi da su Tuđman i Tomislav Čuljak, potpredsjednik Sabora i politički tajnik HDZ-a, učinili nezakonit čin kada su, provjeravajući navode Slavka Linića da ga je policija uhodila po nalogu premijera Zorana Milanovića, u OTC-u usput zatražili provjeru jesu li pod nadzorom i njihovi telefoni te Bandićev i glavnog tajnika HDZ-a Milijana Brkića. Rađenović kaže da su se time ponijeli neprofesionalno i neodgovorno te kako je zato reagirao i napisao izdvojeno mišljenje.
Tuđman pak upozorava da je meritum drugdje, konkretno u podatku da se trenutačno preko OTC-a kontrolira oko 40.000 telefonskih brojeva, od čega između 85 i 90 posto po zahtjevu policije. Policija, podsjetimo, kontrolu nad telefonskom i drugom komunikacijom ne provodi po propisima koji reguliraju rad obavještajnog aparata, već po Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima te Zakonu o kaznenom postupku. Tuđman upozorava da policija usto ima i svoj Operativno-telekomunikacijski centar preko kojeg također nadzire komunikaciju građana, a taj dio njihova zadiranja u privatnost pojedinaca nitko ne kontrolira.
Američki filmovi
No, to nisu jedine primjedbe koje Tuđman ima na ovlasti kojima se služi policija. – Prije nekoliko dana u Saboru sam se založio za drugačije pozicioniranje Unutarnje kontrole MUP-a koja je sada pri ministrovu kabinetu, a time i pod njegovom kontrolom – kaže Tuđman koji smatra da bi Unutarnju kontrolu trebalo izdvojiti iz MUP-a. Smatra da bi ona trebala biti oslonjena na Sabor, odnosno Odbor za nacionalnu sigurnost, te funkcionirati po principu prizora iz američkih filmova, a to je da ima ovlast sve pregledati i odmah uhititi te ispitati policajca za kojeg se utvrdi da je kršio zakon.
Govoreći o Linićevoj prijavi, Tuđman kaže da je Odbor ne može kvalitetno provjeriti. Policija nije ostavila tragove uhođenja i tvrdi da ga nije ni bilo, a Linić uvjerava u suprotno. Ako Linić sumnja da je policija zloupotrijebljena protiv njega, zašto ne bi sumnjali i HDZ-ovci, pita se Tuđman. Sudeći po brojevima koje su provjeravali, brinu se za sebe i i provjeravaju je li Brkić u istom statusu kao i Bandić.
>>Tuđman: Zastupnici u nadzoru mogu provjeriti brojeve koje žele
cini mi se da bi kompletnu policiju obavjestajnu sluzbu i ministarstvo unutarnji poslova i pravosudja kompletno trebalo staviti pod nazor gradjana jer jedina vlast su gradjani a ove spijuncine kako je linic rekao razjuriti