UN-ova Konvencija o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama nije izglasovala prijedlog da se tuna plavih peraja, koja živi u Atlantiku i Sredozemnom moru, stavi na popis zaštićenih vrsta i da se zabrani međunarodno trgovanje tom vrstom ribe. Iako su za zabranu bili i Europska unija i Sjedinjene Države, u drugi blok okupili su se Japan, najveći uvoznik i konzument ove vrste tunjevine, Kanada i brojne siromašne zemlje koje su dale glas protiv jer bi zabrana trgovanja dodatno ugrozila njihova ionako slaba gospodarstva.
Međunarodna komisija za zaštitu atlantske tune već duže upozorava da je broj ovih tuna tako mali da više ne jamči opstanak vrste. Iz ova dva mora, otkako je počeo industrijski izlov, nestalo je 85 posto tuna plavih peraja. Njihovo meso nezaobilazna je poslastica u japanskoj gastronomiji, a nedavno je na burzi ribe u Japanu samo jedna tuna plavih peraja plaćena čak 170 tisuća dolara. Ona se najviše koristi za pripremu sušija, a jedan zalogaj japanske poslastice u kojoj se nalazi meso ove tune gurmani plaćaju po dvadesetak dolara.
baš me zanima što bi rubinka komentirala na ovom članku jel netko čuo što ima s tom curom da li je još u bolnici ili su je pustili?