Muzeji Hrvatskog zagorja promiču niz godina proizvodnju kvalitetnih suvenira u regiji. Još 1975. godine započela je organizacija Sajma suvenira u gornjostubičkom Muzeju seljačkih buna, koja je s vremenom postala Trijenale zagorskog suvenira. Ove godine organizira se dvanaesti put.
Samo da je uporabno
– Nadam se da će ovogodišnji Trijenale zagorskoga suvenira donijeti na tržište osim izložbene revije proizvoda uspješna rješenja. No konačnu odluku o opstanku na tržištu svakako imaju kupci – odgovorila je Goranka Horjan, ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja, na naš upit kakva ja ponuda suvenira u muzejima te što posjetitelji žele ponijeti kući iz Hrvatskog zagorja.
– Dobar status na tržištu zadržali su proizvodi tradicijskih obrta, poput drvenih dječjih igračaka, lončarskih proizvoda i licitara – kaže ravnateljica muzeja Goranka Horjan.
Dodaje Goranka Horjan kako se danas uglavnom traže mali i uporabni predmeti koji nisu osjetljivi na transport, a prihvatljive su cijene.
Inače, na sajam dolazi mnogo učenika, pa su suveniri prilagođeni toj publici, a stoje najviše 20 kuna. Mladi su ih prihvatili.
Dizajnerski zahtjevniji proizvodi ne prodaju se u velikom broju, no i oni imaju svoje kupce, koji u prvom redu žele suvenir koji ih primjereno podsjeća na mjesto koje su posjetili.
Novi Muzej krapinskih neandertalaca u Krapini inspirirao je broje proizvođače suvenira i njihovi proizvodi s više ili manje uspjeha nalaze put do kupca.
Oblikovanje
– Autori postava Željko Kovačić i Jakov Radovčić mogu uvijek razgledati suvenire koji se nude, i to s voditeljicom Muzeja krapinskih neandertalaca Vlastom Krklec.
To čine kako se u ponudi ne bi našli predmeti upitne estetske vrijednosti ili pak predmeti koji bi krivo interpretirali muzejski sadržaj, što je također jedna od komponenti o kojima u oblikovanju treba voditi računa – ističe ravnateljica muzeja Goranka Horjan.
Voditeljica Muzeja krapinskih neandertalaca Vlasta Krklec kaže da posjetitelji, s obzirom na to da je u novom muzeju zabranjeno fotografiranje, rado kupuju razglednice s motivima iz stalnog postava.
Motivi pračovjeka na krpama i pregačama
Novi DVD, koji nudi virtualnu šetnju muzejem, također je tražen, jer muzej je, koliko god ga puta čovjek razgleda, uvijek atraktivan. Od novijih zanimljivih suvenira ovdje je i ravnalo s motivima evolucije čovjeka, rad Željka Kovačića. Traženi su i suveniri domaćih autora Siniše Laginje, čiji su bilikumi, mudrijaš i statua krapinskog suca, a oni su izloženi i u stalnom postavu, te Božene Zernec, čiji su predmeti vezani uz krapinsku kameninu – kaže Vlasta Krklec. Od uporabnih predmeta nude se majice, marame, torbe iz pra art kolekcije Maje Nikin Šimić, koja je motive pračovjeka smjestila i na kuhinjske krpe i pregače.
Zanimljivo, covjek izradjuje suvenire i prodaje ih tamo, a odlucuje za druge koji su dobri suveniri, a koji nisu....njegovi su sigurno svi dobri ;)...a ko mu je to omogucio? i koliko samo \"ideja\" gospodin Kovacic dobije od odbijenih suvenira? eeeeeeeee, tipicna hrvatska prica, nadajmo se nece jos dugo.....