NOVI VAL

Turska će dobiti 6 milijardi eura, ali i kamp za izbjeglice

Foto: AHMED DEEB/DPA/PIXSELL
Angela Merkel i Tayyip Erdogan
Foto: AHMED DEEB/DPA/PIXSELL
Angela Merkel i Tayyip Erdogan
26.01.2020.
u 10:00
U EU se vode istrage nad 5000 skupina organiziranog kriminala. Vrte 110 milijardi eura zarade, a samo im se 1% uspijeva oduzeti
Pogledaj originalni članak

Gotovo 140 tisuća migranata pokušalo je na nezakonit način ući u EU i schengenski prostor tijekom prošle godine, da bi ih u tome zaustavili Pripadnici Europske granične i obalne straže (EGOS), operativnih snaga Frontexa, europske agencije za zaštitu granica.

U istom su periodu snage EGOS-a vratile 15.500 ilegalnih imigranata iz EU u države porijekla. Podaci su to iz netom objavljenog privremenog izvješća Frontexa i EGOS-a, o čijem se radu, kao i o ilegalnim migracijama te borbi protiv organiziranih mreža krijumčarenja, raspravljalo jučer na neformalnom sastanku ministara unutarnjih poslova država članica EU u Zagrebu kojim je predsjedao ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Ministri su, među ostalim, razgovarali kako unaprijediti suradnju u sprečavanju organiziranih krijumčarskih mreža te analizirali trenutne događaje u Libiji i Turskoj i njihov mogući utjecaj na migrantski tok prema EU te korake nužne za daljnju operacionalizaciju EGOS-a. Je li Europa sposobna zaustaviti potencijalni novi val migranata?

Spremni za novi val izbjeglica

– Siguran sam da je Europa dovoljno sposobna, a na nama je da bude dovoljno spremna. Ima potencijale, znanje i ljude, treba raditi na stvaranju jačeg konsenzusa zemalja članica i usmjeravanja prema stvarnim problemima. Svijet će biti sigurniji što Europa bude sigurnija – kazao je ministar Božinović.

Povjerenica za unutarnje poslove, Šveđanka Ylva Johansson, istaknula je kako se EU mora bolje pripremiti, ali i biti aktivnija u iznalaženju rješenja u Libiji i Iranu.

– Moramo moći pružiti pomoć onima koji bježe, i to bliže mjestu odakle dolaze. Zato i imamo sporazum s Turskom. To je jedna od najvažnijih zadaća, zajednički djelovati s trećim zemljama – istaknula je povjerenica.

Hrvatski ministar kazao je kako su već počeli obilaziti prijestolnice kako bi čuli razmišljanja vezano uz novi pakt o migracijama i azilu.

– U raspravama smo se usredotočili na konkretne mjere koje mogu poduzeti države članice, Europol, Frontex i ostale agencije EU u suradnji s trećim zemljama kako bi se prekinula široka pojava krijumčarenja ljudima. Usredotočili smo se na istočnosredozemnu rutu, naglasili važnost partnerstva s Turskom, kao i s državama jugoistočne Europe – istaknuo je Božinović.

Velika tema ministarskoga sastanka bilo je pitanje sigurnosti, a povjerenica je iznijela prioritete svog mandata.

– Poboljšat ćemo suradnju policija i razmjenu informacija unutar EU time što ćemo modernizirati okvir za suradnju i provedbu zakona i pojednostaviti operativnu suradnju. Pripremam jačanje mandata Europola jer moramo zaštiti gradove i ljude od terorističkih napada. U pripremi je prijedlog za zaštitu ključne infrastrukture, kao što su energetska, prometna i zdravstvena infrastruktura – kazala je Ylva Johansson.

Kao veliki problem apostrofirala je organizirani kriminal.

– Prema podacima Europola, postoji više od 5000 skupina organiziranog kriminala nad kojima se trenutno provode istrage u EU. Te skupine stvaraju najmanje 110 milijardi eura zarade, a samo se jedan posto te nezakonite zarade uspijeva oduzeti – upozorila je i dodala kako se priprema i prijedlog o zamrzavanju i oduzimanju nezakonito stečenih sredstava.

– Droga ne utječe samo na društvo, već je izvor prihoda za organizirani kriminal. U Europu dolazi sve više droge i sve je jeftinija – kazala je, pritom navodeći i druge prioritete i namjere, kao što je pojačanje napora u borbi protiv trgovanja vatrenim oružjem jer to je sredstvo kojim teroristi napadaju, trgovanje ljudima i digitalni kriminal.

Ozbiljno shvatili prijetnje

A o problemu migranata razgovarali su i njemačka kancelarka i turski predsjednik jučer u Istanbulu. U Berlinu su, naime, ozbiljno shvatili Erdoğanove prijetnje da će pustiti veliki val migranata, veći od onoga koji je poplavio Europu 2015., prema zemljama EU ako Unija ne ispuni svoje obećanje. Naime, turski predsjednik tvrdi da Europska unija nije uplatila polovinu sredstava koje je obećala Turskoj u okviru sporazuma o rješavanju pitanja sirijskih izbjeglica. EU se obvezao platiti tri milijarde eura na kraju 2016. i isto toliko na kraju 2018., a kako tvrdi Erdoğan, još nisu dobili ni prvi dio u cijelosti.

Kancelarka Angela Merkel kazala je jučer Erdoğanu da vjeruje da će Turska dobiti više od šest milijardi eura, kako je dogovoreno sporazumom s EU 2016. godine. Isto tako, obvezala se da će EU u Turskoj izgraditi prihvatilište za sirijske izbjeglice koji će bježati iz Idliba te će financirati njihov boravak u Turskoj.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

RO
ronyday
15:00 26.01.2020.

Kriva politika da se pomaže Turskoj da gomila ogroman broj izbjeglica i terorista na granicama Europe Prvo ih opljačka a onda i ih prebacivali. Umjesto toga na granice s Turskom treba postaviti vojsku da ne dozvoli prelazak, pa neće tada ni turci puštati probleme u svoju zemlju.

BO
Bojnik
11:59 26.01.2020.

Ma samo im dajte....nek kupe jos kompleta S-400 pa poslije nek vas .....

FU
furest
19:58 26.01.2020.

ovakva Eu vodi dvolicnu igru oko migranata, jednom su migranti jednom izbjeglice , od Hrvatske trazi ako hoce u schengen da dokaze da moze stiti granicu sa bih a isto tako daje packe H rvatskoj ako policija zaustavlja migrante pa tko je tu lud