VEČERNJAKOVI REPORTERI U TURSKOJ Zbrajaju se štete i traži krivac zbog širenja ptičje gripe

Turska: Vlada na udaru zbog smrti djece

17.01.2006.
u 19:02
Pogledaj originalni članak

Najmanje milijun pilića i ostale peradi bit će do kraja tjedna eutanazirano u 26 od 81 turske provincije u kojima je zabilježena pojava virusa ptičje gripe H5N1. Kako bi se smanjio revolt turskih seljaka te donekle ublažile štete nanesene njihovim malim obiteljskim gospodarstvima, država će za svaku eutanaziranu životinju dati tri eura. Iako većina seljaka još krije svoju perad, novčane su se naknade ipak pokazale učinkovitom metodom pa se sve više životinja daje na eutanaziju.

Prebacivanje krivnje
Nakon što su virusom ptičje gripe zaraženi ljudi, a bolesti podleglo četvero mladih, i to u dva tjedna, vladu u Ankari mediji su počeli optuživati da se ponaša iracionalno i nerazborito. Vladini se dužnosnici pak pravdaju i kažu da su učinili sve što su mogli, prebacivši krivnju za smrt četvero svojih građana na liječničke službe.
Zbog nemara liječnika, tvrde turski dužnosnici, od ptičje je gripe nedavno preminula i jedna tinejdžerica iako je bila hospilitizirana. O smrti tinejdžerice još traju rasprave jer je ona najprije primljena na bolničko liječenje, a onda je nakon pet dana puštena na kućnu njegu. No najtiražnije turske novine ipak ustraju na optužbi da je zakazala vlada te da je ona odgovorna za smrt ljudi i razmjere zaraze.

Optimizam
No, ne gledaju svi na situaciju pesimistično. Ma koliko to na prvi pogled izgledalo čudno, najoptimističniji su vlasnici tvornica u kojima se proizvodi i prerađuje meso peradi. U to smo se uvjerili za posjeta najvećoj turskoj tvornici mesa i mesnih prerađevina "Banvit" u gradu Balikesire. Vlasnici te tvornice kažu da će za pola godine u Turskoj sve biti drukčije. U peradarstvo će se uvesti red, smanjit će se gubici, roba će se kontrolirati, a divlja, nekontrolirana uzgajališta bit će zatvorena, optimistične su prognoze turskih tvorničara. A nakon svega, procjenjuju tamošnji gospodarstvenici, za nekoliko će godina Turska postati vodećom zemljom u proizvodnji te vrste mesa jer država u tu industrijsku granu kani investirati milijarde eura.

Pogledajte na vecernji.hr