suradnja Hrvatske i Turske

Turskom veleposlaniku predani zaplijenjeni arheološki predmeti, neki datiraju iz 5 stoljeća prije Krista

Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Veleposlanik Republike Turske u Republici Hrvatskoj Mustafa Babur Hizlan
Foto: Davor Puklavec/Pixsell
Ministarstvo kulture
08.03.2022.
u 12:32
Ravnatelj vinkovačkoga Gradskog muzeja Hrvoje Vulić napomenuo je kako je ovo druga zapljena koja je stigla u Gradski muzej Vinkovci, a prva je proslijeđena Turskoj prošle godine
Pogledaj originalni članak

Primopredaja zaplijenjenih arheoloških predmeta Republici Turskoj, među kojima se ističe zbirka novca s kovanicama iz razdoblja od 5. stoljeća prije Krista do 11. stoljeća poslije Krista, obavljena je u utorak u hrvatskom Ministarstvu kulture i medija u Zagrebu.

Ravnateljica Uprave za međunarodnu kulturnu suradnju i europske poslove Anja Jelavić predala je turskom veleposlaniku u Hrvatskoj Mustafi Babüru Hizlanu više od tisuću arheoloških predmeta zaplijenjenih turskom državljaninu na Graničnom prijelazu Bajakovo u prosincu 2021. godine, čime će ti predmeti biti vraćeni Republici Turskoj. 

Veleposlanik Babür Hizlan zahvalio je na suradnji hrvatskom Ministarstvu kulture i naglasio kako će sada arheološki predmeti biti vraćeni u njegovu zemlju.

Ravnatelj vinkovačkoga Gradskog muzeja Hrvoje Vulić napomenuo je kako je ovo druga zapljena koja je stigla u Gradski muzej Vinkovci, a prva je proslijeđena Turskoj prošle godine.

U drugoj zapljeni radi se o novcu, predmetima, skulpturama i prstenju koji se kronološki mogu datirati od 5. stoljeća prije Krista do 11. stoljeća nakon Krista, rekao je Vulić i dodao kako se radi o novcu grčkih kolonija, rimskom provincijalnom novcu, bizantskom novcu i novcu tzv. Omedijskoga kalifata.

Utvrdili su, napomenuo je, da je riječ o novcu koji se rasprostire po cijelom Mediteranu, no s obzirom na činjenicu da je novac pronađen kod turskoga državljanina u tranzitu, ključan pronalazak je bio novčić od 5 kurusa, odnosno sitan turski novac iz 1959., koji je s velikom sigurnošću potvrdio da se radi o predmetima s područja Turske.

Atenske tetradrahme iz 5. i 6. stoljeća, smatra Vulić, jedni su od najljepših ikad kovanih komada novca. Posebno je rijedak omedijski novac, istaknuo je i dodao kako je nastao kao imitacija bizantskoga novca. U skupini zaplijenjenih predmeta, osim novca, su i drugi vrijedi metalni predmeti poput prstenja, manjih figura, među kojima se ističe bizantski brončani relikvijar u obliku križa.  

Predmeti su bili privremeno smješteni u Gradskom muzeju u Vinkovcima gdje je u kontroliranim uvjetima obavljena katalogizacija i preliminarna stručna obradba.

VIDEO Rusi najavili otvaranje koridora za evakuaciju civila u više gradova

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.