Nakon što je ruski Sberbank podigao kaznenu prijavu protiv Ivice Todorića, ali i još nekoliko tužbi kojima se Rusi žele naplatiti za ranije odobrene kredite, prva tužba spremna je i u SAD-u. Na sud u New Yorku stigla je tužba protiv Agrokora jednog od američkih fondova koji je sudjelovao u kreditiranju koncerna u vrijeme Ivice Todorića.
– Dokumentacija je predana, a Agrokor se tuži zbog lažnog prikazivanja stanja, potvrdio nam je jedan od sudionika bliskih procesu. Tuži se Agrokor, a kako je njegov vlasnik još uvijek I. Todorić, za ono za što se tereti Agrokor odgovarat će i Todorić – objašnjava nam jedan pravnik.
Tužbe i protiv države?
Nakon Rusa bilo je jasno da će i neki od fondova, koji nisu sudjelovali u novom kreditnom aranžmanu u lipnju, učiniti isto. Ime fonda koji je podnio tužbu nije poznato, tek se nagađa koji je to fond, no ionako je u financiranju Agrokora u vrijeme Todorića sudjelovao velik broj, prije svega rizičnih, ali i mirovinskih fondova iz SAD-a, Kanade i Velike Britanije. Od ukupnog broja fondova koji su financirali Agrokor u vrijeme Todorića, njih oko tri četvrtine, gleda li se količina obveznica, prihvatilo je lex Agrokor i sudjelovalo s bankama u novom kreditu vrijednom 480 milijuna eura po tzv. roll up modelu. Taj im model osigurava siguran povrat novca koji je prije dan koncernu, u istom iznosu u kojem su sudjelovali u novom kreditu.
Za Agrokor to znači da će im sigurno morati isplatiti oko milijardu eura. Bilo je pretpostaviti da će se oni koji nisu željeli sudjelovati u tom modelu kreditiranja odlučiti na tužbe zbog lažnog prikazivanja poslovanja koncerna u vrijeme bivše uprave. No, nije isključeno da će se te tužbe proširiti i protiv države.
Sberbank, prema tumačenju nekih pravnika, već ide u tom smjeru. Trenutačno je ta banka na nekoliko sudova pokrenula sporove radi ovrhe imovine Agrokora u Sloveniji i Srbiji kako bi naplatila svoja potraživanja. Pretpostavlja se da ruska banka želi i dokazati da lex Agrokor nije u skladu sa svjetskim zakonodavstvom, a ako to uspije, mogla bi pokrenuti tužbu protiv RH.
Razgovori još traju
Predstavnici ruske banke i dalje sudjeluju u razgovorima s izvanrednom upravom, no sve je izglednije da u novi kreditni aranžman od lipnja neće ući, kao što to nije učinio ni dio fondova. A u kojoj su mjeri financijska izvješća u vrijeme I. Todorića lažirana, otkrit će revizija potkraj mjeseca.
Činjenica da sve ostane kako je, a to znači gosp.Todorić nastavi živjeti u svojim dvorima, a djelatnici i rukovoditelji Porezne uprave, Hanfe i Hnb na svojim mjestima, znači totalni kraj pravne države. Ako tome tako bude, onda je jedina logična odluka vlade legalizirat kriminal. Za razliku od Rumunjske koja je to htjela učiniti do 50 tisuća dolara, mi komotno možemo dodati još pet nula. Jer, doista koga procesuirati ako ovo oko Agrokora nije kriminal?