– Da bi netko bio uhićen u vezi s ovim slučajem, prvo bi trebala biti raspisana tjeralica, koje sada nema – potvrđeno je portalu Klix.ba u Tužiteljstvu BiH.
Ono što je za Klix.ba rečeno u Tužiteljstvu BiH jest to da se vodi istraga u određenim predmetima koji se odnose na navodne ratne zločine u akciji Maestral protiv više osoba, ali nisu mogli reći je li među njima i Gotovina.
O tome hoće li biti raspisana tjeralica, odluku će donijeti Tužiteljstvo na osnovi istrage, što bi trebao biti osnovni motiv, a ne politički ili bilo kakvi drugi pritisci.
>>General Ante Gotovina proglašen počasnim građaninom Splita
Odgovor je ovo na napise pojedinih srbijanskih medija koji su, poput Pressa, napisali da su vlasti BiH dužne uhititi hrvatskog generala Antu Gotovinu zbog istrage koju protiv njega Tužiteljstvo BiH vodi za ratne zločine nad Srbima u zapadnokrajiškim općinama počinjene u ljeto 1995. godine.
Kada bi general Gotovina obistinio svoju najavu "da jedva čeka doći u Sarajevo i probati sarajevske ćevape", dužnosnici Republike Srpske tvrde da bi ga "nadležne pravosudne institucije u BiH trebale u tom slučaju staviti iza rešetaka zbog zločina koji su počinjeni u BiH".
Tako Simo Tuševljak, šef službe MUP-a RS-a za istraživanje i dokumentiranje ratnih zločina, od Tužiteljstva BiH očekuje da konačno podnese optužnicu protiv Gotovine i, kako je rekao, njegova "zločinačkog društva".
Tuševljak kaže da je Centar javne sigurnosti Banja Luka još 2009. godine Tužiteljstvu BiH dostavio kaznenu prijavu protiv Ante Gotovine i još 14 osoba te ističe da su Gotovina i sudionici osumnjičeni da su od 8. do 17. rujna 1995. u sklopu akcije Maestral regularne Hrvatske vojske, HVO i Armije BiH na području Mrkonjić Grada, Glamoča, Bosanskog Grahova, Bosanskog Petrovca, Drvara, Šipova, Ključa i Bosanske Krupe po zapovjednoj odgovornosti krivi za ubojstvo najmanje 650 i protjerivanje više od 120 tisuća srpskih civila.
– Na popisu osumnjičenih za zločine u Maestralu osim Gotovine nalaze se i brojni drugi hrvatski generali i visoki časnici Rahim Ademi, Damir Krstičević, Miljenko Filipović, Ljubo Ćesić Rojs, Stanko Sopta, Zlatan Mijo Jelić i Željko Glasnović. Ako je BiH pravna država, onda je potpuno jasno da osumnjičeni za najteže ratne zločine protiv kojih se još vodi istraga pred nadležnim tužiteljstvima moraju biti uhićeni ako stupe na tlo zemlje u kojoj su počinili nedjela nad civilnim stanovništvom – kategoričan je Tuševljak.
Press još dodaje da je u Tužiteljstvu BiH potvrđeno da se "vodi istraga protiv više osoba osumnjičenih za ratne zločine u akciji Maestral", ali nije potvrđeno hoće li i kada biti podnesena optužnica protiv osumnjičenih.
>>'Hvala Gotovini za Oluju, bez nje ne bismo uspjeli osloboditi Bihać'
To što danas nema tjeralice, ne znači da je neće biti sutra.