Kako bi grad Petrinja krenula što prije s obnovom nakon potresa, Institut za primijenjenu ekologiju iz Zagreba (Oikon) donirao je gradu prostorne podatke koji su neophodni u izradi dokumentacije za objektivnu evidenciju posljedica potresa, izradu odštetnih zahtjeva, planiranje obnove, izradu projektne dokumentacije i izradu aplikacija za različita fondovska financiranja poslova obnove u vrijednosti od više od 240.000 kuna.
Donacija se sastoji od usluga detaljnog fotogrametrijskog snimanja bespilotnom letjelicom, izrade ortofoto karata visoke prostorne rezolucije (3-5 cm), te izrade 3D modela cijelog gradskog područja. Na projektu aerofotogrametrijskog snimanja grada Petrinje i naknadnim uredskim obradama snimljenog materijala sudjelovalo je osam stručnjaka, uz korištenje najmodernije opreme.
Osim toga, odmah nakon potresa izradili su i analizu tla.
- Podaci su dostavljeni u digitalnom obliku te su kao takvi pogodni za daljnje obrade. S obzirom na to da se radi o produktima visoke razine točnosti i razlučivosti, dostavljene podloge mogu se koristiti u svim aspektima prilikom planiranja i provedbe obnove grada, kao i kasnije praćenje i analizu promjena. Sve podloge ovjerene su od strane ovlaštenog inženjera geodezije i mogu se koristiti kao podloga prilikom terenskih geodetskih izmjera, odnosno kao dopuna bilo kakvoj projektnoj dokumentaciji, objasnio je Branimir Radun, voditelj Zavoda za prirodne resurse u Oikonu.
- Sretni smo i zadovoljni što smo mogli iskoristiti svoje znanje i resurse u ovu svrhu te se nadamo da će Grad Petrinja predane podatke i snimke uspješno iskoristiti za obnovu grada, govori.
U Virovitici počelo prvo hrvatsko drive-in cijepljenje
bude to gradonačelnik pogledao.