skup izlazak

Tvrtku otvorenu za 10 kuna ne možeš zatvoriti bez 15.000

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
trezor, novac
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Orsat Miljenić, Ingrid Antičević Marinović
30.04.2015.
u 15:33

U dvije godine samo je deset vlasnika uspjelo zatvoriti jednostavni .d.o.o.
Pogledaj originalni članak

Protekle dvije godine 16 tisuća građana ušlo je u privatni biznis osnivajući jednostavni d.o.o, popularnije nazvane tvrtke za deset kuna. No samo ih je deset uspjelo zatvoriti novo poduzeće, a oglasnici su puni oglasa u kojima vlasnici poklanjaju ili prodaju registrirane tvrtke za jednu kunu samo da ih se riješe. No odaziv je nikakav, rekli su nam neki od oglašivača, koji su se na poklanjanje odlučili zbog ozbiljnog razloga.

Jedan dan i godine

U Hrvatskoj se tvrtka danas može osnovati za jedan dan i nekih 800 kuna, računajući sve troškove, ali da biste je zatvorili, trebaju vam godine i minimalno 15 tisuća, a vrlo često i do 30 tisuća kuna. Prodaju tvrtke u Humu na Sutli, registrirane za niz djelatnosti i s certifikatima iz građevinskog sektora, oglasila je i Maja C., koja je među prvima pokrenula j.d.o.o. u Hrvatskoj, ali se šokirala kad su joj rekli koliko bi je moglo stajati njegovo zatvaranje kad plati sve naknade, odvjetničke, knjigovodstvene i javnobilježničke troškove.

– Nisam to očekivala. Ne može se poticati ljude da otvaraju tvrtke ako je cijena zatvaranja tolika. Spremna sam sudjelovati i u financiranju troška prijenosa vlasništva na drugu osobu, koji iznosi oko 5000 kuna, samo da izađem iz svega – kaže naša sugovornica. Nikome, dodaje, nije ostala ni lipe dužna, udala se i ne može nastaviti posao koji je uhodao njezin otac.

– Nemam nikoga kome bih mogla povjeriti tvrtku da radi jer ne želim odgovarati za postupke drugih, no ni na kraj pameti mi nije bilo da zatvaranje tvrtke bez ijedne kune duga može biti tako složeno i skupo – kaže Maja, koja nije jedina koja se zbog istog razloga našla među neuspješnim prodavateljima. Maja je ovih dana čak bila korak do prodaje, no kupac se na kraju predomislio jer mu je javni bilježnik savjetovao da mu je jeftinije otvoriti vlastitu tvrtku nego sudjelovati u financiranju troškova prijenosa.

Nitko ne zove

Umirovljenika Franju nitko nije ni nazvao. Njegova je tvrtka također na pozitivnoj nuli nekoliko godina, nikome nije dužan, ali je zato njemu država ostala dužna oko 2000 kuna PDV-a, ali ne želi mu vratiti jer nema prihode. Da ne bi plaćao kazne, svake godine plaća knjigovođu za financijske izvještaje. Njemu su na Trgovačkom sudu, kamo je išao po informacije o tome kako da zatvori tvrtku, rekli neka pripremi 25 tisuća kuna i, ako bude imao sreće, za dvije godine sve će biti gotovo. Ne ulazeći u podatke o tvrtkama, konzultanti tvrde da je za redovitu likvidaciju tvrtke bez dugova potrebno pripremiti oko 7000 kuna za administrativne takse, sudske pristojbe, objave u Narodnim novinama te javnobilježničke troškove, no tu su i troškovi odvjetnika, knjigovođa.

>>Veliki interes: Osnovane 83 nove tvrtke za 10 kuna

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 75

Avatar TvojUjko
TvojUjko
15:45 30.04.2015.

A što s jednom tvrtkom koja promijeni 10 imena i svakao ime napravi višemiljunske dugove i neisplate plaća i na kraju ljudi završe na teret države, takve nitko ne zatvara ni za 1 kn ,a ne 15.000

DU
Deleted user
15:45 30.04.2015.

Ovo je još jedan dokaz da je RH neka birokratska flajš mašina, koja sama sebi služi - i zato (između ostalog!) od nas bježe strani investitori kao od kuge. I samo bih nadopunio - onog glavnog, dakle da netko tko je utajio porez, izvarao dobavljače i napravio niz drugih nečasnih radnji uime d.o.o. pa "klisnuo" i ostavio ih sve do jednog na cjedilu, da on kasnije ne može ništa drugo otvoriti na svoj OIB dok ne plati sve s prethodne poslovne adrese, a tog osigurača nema. I vidite malo situaciju u tzv. uređenim državama EU - e tamo to nije moguće i nema ništa dok se sve ne podmiri s prethodne adrese. Svi bi na "suho", do zadnje minute birokratskog filma, ali nema tu vajde, filtra za nečasne poslovnjake ni u ludilu.

LA
larala
15:39 30.04.2015.

to je sve bilo ocekivano u ovoj državi i nemamo se šta cuditi....poticali su ljude na otvaranje tvrtki da bi ih opljackali...kao što je inace praksa svih hrv. vlada....pljacka, pljacka, pljacka