AMERIČKA ISTRAGA

Twitter dobio subpoenu: Dajte podatke za istragu Assangeu

Foto: 'CARL DE SOUZA'
Twitter dobio subpoenu: Dajte podatke za istragu Assangeu
08.01.2011.
u 17:37
WikiLeaks traži i očitovanja drugih - jesu li i Facebook i Google dobili slične subpoene?
Pogledaj originalni članak

Birgittu Jonsdottir, zastupnicu u islandskom parlamentu i članicu parlamentarnog odbora za vanjsku politiku te članicu Parlamentarne skupštine NATO-a, Twitter je obavijestio da se nalazi na popisu osoba čije je podatke od Twittera subpoenom zatražio američki savezni sud. Na popisu se našla u sklopu kaznene istrage koja bi trebala rezultirati podizanjem američke optužnice protiv osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea.

Brigitta Jonsdottir aktivno je podržavala rad te “zviždačke” stranice, iako u posljednje vrijeme ne podržava sve Assangeove odluke, poput one o neodazivanju sudu u Švedskoj gdje ga dvije djevojke terete za seksualno zlostavljanje. Bila je, međutim, jedna od troje producenata videa “Collateral Murder” - prvoga velikog udara na američku vojsku u kojem je prikazano kako američki vojnici iz helikoptera pucaju u civile i Reutersove fotoreportere. Smatra se da je taj video WikiLeaksu proslijedio Bradley Manning. Na popisu osoba čije je podatke zatražio savezni sud su Manning te producenti videa – Julian Assange, haker Rop Gonggrijp te Birgitta Jonsdottir.

Twitterova inicijativa

Za sve se traže podaci od 1. studenoga 2009. do danas, koji uključuju imena pod kojima je otvoren račun, imena i nadimke kojima su se koristili, odnosno bilo kakve podatke o identitetu, njihove e-adrese, adrese mjesta boravka i radnog mjesta, internetske stranice, brojeve telefona, brojeve kreditnih kartica te, naravno, ispis svih veza i sadržaja koje su na Twitteru imali, uključujući i IP adrese računala s kojih su to radili.

Savezna sutkinja iz Virginije Theresa Buchanan subpoenu Twitteru, čije je sjedište u San Franciscu, poslala je još 14. prosinca s naredbom da ona ostane zapečaćena te da podaci o samom postojanju kaznene istrage, kao i što se traži u subpoeni, ostanu tajna čak i osobama čiji se podaci traže. Twitter se sa svime time nije baš najbolje osjećao pa je od iste savezne sutkinje tražio i 5. siječnja uspio ishoditi da se sa subpoene skine oznaka tajnosti, odnosno da se o tome obavijeste korisnici čije podatke moraju dati sudu, čime se tim osobama daje prilika da u roku od 10 dana ulože žalbe na takav postupak.

Birgitta Jonsdottir odmah je o svemu jučer odlučila obavijestiti javnost. Najavila je također da će tu temu već početkom tjedna staviti na dnevni red parlamentarnog odbora za vanjsku politiku te da će tražiti sastanak s američkim veleposlanikom u Islandu. I Julian Assange se, kao i islandska zastupnica, odlučio pravno suprotstaviti sudskoj naredbi izdanoj Twitteru.

Dokaz o kaznenoj istrazi

Na sve su se odmah osvrnuli istraživački novinari i blogeri pa je uskoro na internetu osvanuo i sam sudski dokument, koji prvi put jasno dokazuje da se protiv Assangea vodi istraga kojom se želi dokazati da je pomagao Manningu u krađi osjetljiva materijala.

No ostaje činjenica da su korisnici obaviješteni samo zbog Twitterova inzistiranja na sudu, što možda znači da u nekim manje razglašenim slučajevima dijele korisnikove podatke, a da on o tome pojma nema. Analitičari upozoravaju – ako se podaci traže s najsažetijeg Twittera, što onda s našim podacima rade Facebook i Google, a da nas o tome ne obavještavaju?

WikiLeaks je jučer poslije podne pozvao Google i Facebook da i oni otkriju jesu li im stigle slične subpoene.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

OB
-obrisani-
21:14 08.01.2011.

E akoje twiter pravi onda će im vratiti nazad zahtjev i preporučiti da se učlane!

Avatar commentator
commentator
23:29 08.01.2011.

I moje podatke o subpoenu (ili što god značila ta glupost) neka idu direktno američkom saveznom sudu. 2 stvari su bile loše u nedavnoj povijesti: prva-rušenje nebodera u nevjorku i druga ono što su one ništarije izvele iz helikoptera nad ljudima koji su pokušavali pomoći unesrečenima, (video o helikopterskim ubojicama.) Gamad je bila ona koja je srušila nebodere, ali hrabra gamad, dok ovi drugi su ništarije koje se oslanjaju na potpunoj kontroli situacije koju im omogućuje tehnologija. Jeste li razmislili da je možda Atlantida bila u jednoj prošlosti koja se tek mora desiti? Jer šta je prošlost a šta je budućnost? Koji su stari auti oni prvi crni fordovi ili današnji neki ford fokus? Što je staro a što je novo? Novi su bili oni crni auti dok ovi današnji predstavljaju starost automobilizma, (koji ima oko sto godina?) što je staro Atenska Akropola ili neznam, neki današnji najviši neboder na svijetu? Opet ovisi kako se gleda, partenon i ostale građevine su građene na početku (u mladosti) arhitekture, dok su ove današnje građene na \"kraju?\" i zato najsijajniji neboder današnjice je nešto staro. Tako da se Atlantida iz prošlosti možda treba tek desiti, možda je taj mit ustvari jedno proročanstvo? Ako budu brzi, susjedi preko bare, možda i snime jedan megafilm na tu temu, samo ideja je bila moja.

XA
xaron
20:21 08.01.2011.

Gdje to nestade cuvena \"sloboda medija \". Da je ovako nesto preduzela nasa vlada ili sudstvo, vec bi bilo 100 zapjenusanih komentara o balkanskom narusavanju \"demokracijskih sloboda \", ali posto su to Ameri onda je sve u redu.