U ovom trenutku, procjenjuje New York Times (NYT), bez posla je u Sjedinjenim Američkim Državama 13 posto radne snage, što znači da je stopa nezaposlenosti najveća od Velike depresije koja je u 1930-ima ostavila trajne posljedice na američko društvo. Za usporedbu, tijekom recesije 2008. godine nezaposlenost je dosegnula najvišu razinu od deset posto. U Velikoj pak depresiji čak četvrtina radnika, na mahove, nije imala posao.
U dva tjedna, od 15. do 28. ožujka, čak se deset milijuna Amerikanaca prijavilo na burzu u krizi koju je uzrokovala pandemija koronavirusa. Američko je gospodarstvo potpuno stalo, a tvrtke su se odlučile na masovna otpuštanja radnika. Prije tog perioda, nezaposlenost je bila na najnižoj razini u pola stoljeća i iznosila je samo 3,5 posto, što pokazuje prave razmjere štete za američko gospodarstvo.
Kako još izvještava NYT o gospodarskom šoku, ako se nastavi ovakav apsolutno nezabilježen rast nezaposlenosti, stopa nezaposlenosti rast će oko 0,5 postotnih poena svakog dana. Prije ove krize, u desetljeću oporavka od recesije iz 2008., toliko je ta stopa padala – na godišnjoj razini. Administracija predsjednika Donalda Trumpa nedavno je gospodarstvu namijenila paket pomoći vrijedan dva bilijuna dolara, no on zasad nije pomogao tvrtkama da zadrže radna mjesta.
Kod nas je nezaposlenost ista.Uhljebi su prije na poslu igrali solitaire a sad "rade" od doma.U konačnici oštećen je HEP jer su računi za struju u mnistarstvima i agencijama nešto manji nego inače.