PORAST BROJA ZARAŽENIH

U Austriji 593 novih zaraženih, ukupno 3.619, najavljeno „masivno“ povećanje broja testiranja

Foto: BKA - Andy Wenzel
Ministar zdravlja Rudolf Anschober
Foto: pool/REUTERS/PIXSELL
Karantena za zaražene koronavirusom u Austriji
Foto: LISI NIESNER/REUTERS/PIXSELL
Koronavirus u Austriji
23.03.2020.
u 10:45
Kako se svakodnevno čuje u javnim medijima, medicinskom osoblju u Austriji nedostaje i potrebna zaštitna odjeća i maske.
Pogledaj originalni članak

Austrijsko ministarstvo socijalne skrbi, zdravlja i njege objavilo je u ponedjeljak u 8,15 sati nove podatke o epidemiji koronavirusa u Austriji. Zabilježeno je 3.619 oboljelih, što je 593 više nego dan prije u isto vrijeme, odnosno porast oboljelih od 19,33 posto.

Podaci pokazuju da se od 3.619 oboljelih njih 112 nalazi na bolničkom liječenju, 16 na intenzivnoj skrbi, a 3.507 ima „samo“ blagi oblik zaraze. Zabilježeno je i 16 smrtnih slučajeva, te devet ozdravljenja. Najviše oboljelih je u austrijskim pokrajinama Gornja Austrija (696) i Tirol (676), koje se smjenjuju na neslavnom vrhu, te Donja Austrija s 512 zaraženih. U Beču je 451 oboljela osoba, što je kako se navodi relativno malo u austrijskim razmjerima, obzirom na veličinu i broj stanovnika Grada Beča, koji je ujedno i jedna od devet austrijskih pokrajina.

Slijede Štajerska (447), Salzburg (358), Vorarlberg (294), Koruška (113) i Gradišće (64). Dosad je ukupno testirano 23.429 osoba, a svaka šesta bila je pozitivna. Sve glasnije su u Austrije kritike da se premalo testira. Austrijski ministar zdravlja Rudolf Anschober je u nedjelju navečer kazao kako će se u slijedeća dva do tri tjedna broj testiranja „masivno povećati“. Trenutačno samo 20-tak laboratorija u Austriji ima dozvolu za testiranje sumnjivih slučajeva. K tome, kako je rekao austrijski ministar zdravlja, „posljednju riječ ima liječnik“, koji također može nekoga poslati na testiranje ako sumnja u zarazu koronavirusom.

Kako najavljuju austrijski stručnjaci ubrzo bi trebalo uspostaviti novi, brži i sveobuhvatniji oblik testiranja, ali ne samo među stanovništvom nego i medicinskim osobljem, ako se želi izbjeći da postane multiplikator širenja zaraze. Kako se svakodnevno čuje u javnim medijima, medicinskom osoblju u Austriji nedostaje i potrebna zaštitna odjeća i maske.

Predsjednik austrijske liječničke komore Thomas Szekeres apelirao na austrijsku Vladu da nužno potrebnim specijalnim zaštitnim maskama protiv zaraze, a ne onima koje se inače upotrebljavaju kod kirurških zahvata, opremi liječnike u bolnicama. „Trebamo milijune maski“, poručio je Szekeres. Ministar zdravlja Anschober je istaknuo kako upravo treba stići pošiljka od 130 tona zaštitne opreme iz Kine, kojoj je i Austrija nedavno pomogla kada joj je bilo najteže.

VIDEO Mitovi o koronavirusu

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.