Austrija u proteklih 24 ata ima 16.479 novozaraženih koronavirusom i 44 covid umrlih. Još uvijek visok broj, unatoč evidentnom padu broja novih slučajeva zaraze posljednjih dana i tjedana, kada se je broj novozaraženih dnevno kretao između 30 i gotovo 60.000.
Ono što se mnogi u ovoj alpskoj zemlji i šire pitaju gdje je Austrija pogriješila da je već dugo pri vrhu ljestvice novozaraženih u Europi? Neki tvrde da je razlog u masovnom testiranju, a time i većem broju otkritih zaraza. A kada smo kod zaraze i njenog širenja, austrijski mediji danas izvještavaju da je u Austriji otkriven novi omikron soj koronavirusa, preciznije rečeno prva “rekombinanta” njegovog omikron soja.
Pojavu prve rekombinante u Austriji potvrdio je i austrijski stručnjak Andreas Bergthaler na svom Twitteru. Radi se o takozvanoj “mješavini” druge omikronove podvarijante, koja se je već pojavila u Velikoj Britaniji, Francuskoj i Danskoj u rekombinantama XE (BA.1 i BA.2), XD (Deltakron XD) i XF (Delta i BA.2).
Stručnjaci pojašnjavaju kako je neka varijanta rekombinantna ako se sastoji od genetskog materijala između dva druga virusna sloja, navode austrijski mediji.
“Kod proba je potvrđena jedna dosad neprisutna rekombinacija BA.2 i Spike-a BA.1.1.”, ističe Bergthaler i tvrdi kako “nema epidemioloških i kliničkih razloga za uznemirenje”.
U raspravu oko rekombinante uključila se je i austrijska virologica Monika Redlberger-Fritz s bečkog Medicinskog sveučilišta.
“S medicinskog stanovišta još je prerano reći da li se radi o zabrinjavajućoj varijanti”, naglasila je. Napomenula je kako “nije ništa novo da se koronavirus rekombinira” i “da se na to računa”.
Bergthaler je rekao kako koronavirus ne mijenja samo “pojedina genetička slova, nego može promijeniti i veće genetičke regije”.
Kao preduvjet za to je naveo da se neka osoba istovremeno zarazi s dva virusa i oba istovremeno prodru u stanicu.
“Oboje istovremeno je malo vjerojatno, ali kod visokog broja zaraženih je i to moguće”, ustvrdio je Bergthaler.
Da li je novi soj korone XE možda još zarazniji od podvarijante BA.2 za sada se ne zna. No, kako jesen nije tako daleko, ova hibridna varijanta je u središtu promatranja međunarodnih stručnjaka, pa tako i austrijskih. Ono što ističu i Bergthaler i Redlberger-Fritz je da je do jeseni moguća daljnja evolucija koronavirusa, a time su mogući i razni scenariji.
Da sve nije baš tako nezabrinajvajuće kako se navodi je i epidemiološki podatak Svjetske zdravstvene organizacije da je XE 10 posto zaraznija varijanta od B.2. Da li je doista tako, znati će se više, kada stignu slijedeći nalazi i potvrde ili demanti, zaključuju austrijski mediji.
>> VIDEO Stožer objavio koje se sve mjere ukidaju
ako i nema virusa austrijanci će njega napravit