DAN JEDNAKIH PLAĆA

U Austriji žene zarađuju petinu manje od muškaraca i besplatno moraju raditi od danas do kraja godine

Foto: GEORGES SCHNEIDER/XINHUA/PIXSELL
Beč
Foto: LISI NIESNER/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Beč
25.10.2021.
u 19:55
Temeljem neravnopravnosti  isplate plaća među spolovima, Austrijanke u svom radnom vijeku izgube prosječno čak 500.000 eura.
Pogledaj originalni članak

Equal Pay Day odnosno međunarodni Dan jednakih plaća, koji pada na današnji dan pokazuje da ako se u Austriji u obzir uzmu prosječna neto plaća muškaraca i žena, te podijeli s ukupnim brojem dana u godini, žene u ovoj, još uvijek relativno bogatoj alpskoj zemlji, od danas do kraja ove godine rade besplatno. Dakle, više od dva mjeseca ili točnije 68 dana.

Žene u Austriji zaposlene na puno radno vrijeme zarađuju 18,5 posto manje od muškaraca za isti rad. Dakle za gotovo 20 posto ili petinu manje od muškaraca. I rade “besplatno” 68 dana, pokazuje analiza Austrijskog saveza sindikata (ÖGB) i Radničke komore.
Kao razlog se navodi briga za djecu i nedovoljna mogućnost da djeca budu cjelodnevno zbrinuta. Ali to je, kako neki dobri poznavatelji austrijskih (ne)prilika ističu, samo isprika, jer je vidljivo da tema ravnopravnosti spolova kao društveno pitanje nije među najvišim prioritetima mnogih zemalja Europske unije, te tako ni  Austrije. Jer jednostavno još uvijek postoje područja u kojima žene nisu dosegnule status koje bi mogle i trebale imati.Tužno, ali istinito, niti u jednoj članici EU-a nema jednakih plaća za žene i muškarce za isti obavljeni rad.

Austrija je po tom pitanju na začelju EU ljestvice. U 2019. godini razlika između plaća muškaraca i žena u Austriji iznosila je 19,9 posto, a prosjek EU-a bio je 14,1 posto. Ni  austrijske susjede Njemačka i Češka nisu znatno bolje s  19,2 posto odnosno 18,9 posto razlike u plaćama. Bolje od naveden skupine zemalja su Danska (14 posto) i Švedska (11,8 posto).

Foto: GEORGES SCHNEIDER/XINHUA/PIXSELL
Beč

Da se vratimo Austriji. Temeljem neravnopravnosti  isplate plaća među spolovima, Austrijanke u svom radnom vijeku izgube prosječno čak 500.000 eura. dakle, ako se princip isplate nejednakih plaća posljednjih deset godina i dalje nastavi, tada bi žene u Austriji mogle dostići primanja muškaraca odnosno izjednačiti se s njima,  tek 2054. godine, izračunali su stručnjaci austrijskog Saveza sindikata.

Najlošija situacija je u austrijskoj saveznoj pokrajini Vorarlberg gdje razlika u plaćama muškaraca i žena iznosi čak 26 posto, na štetu žena. Slična je i u Gornjoj Austriji (23 posto) i Tirolu (21,6 posto). Najmanja razlika u platnim vrećicama  muškaraca i žena primjetna je u Beču (13 posto). Dodatni problem u nejednakosti spolova i isplata plaća je i to što u Austriji čak 90 posto muškaraca radi puno radno vrijeme, što je situacija tek kod 52 posto žena. 

Stručnjakinja za plaće  Radničke komore savezne pokrajine Gornje Austrije Bettina Csoka je rekla kako žene u Austriji za rad za puno radno vrijeme dobiju “u prosjeku manje za više od 800 eura mjesečno” od svojih austrijskih kolega. A to je godišnje preko 10.000 eura, a za cijeli radni vijek od 40 godina staža više od 500.000 eura, ne računajući kamate, izračunali su stručnjaci.

“To je potpuno neprihvatljivo, da su još danas žene manje plaćene od muškaraca za isti rad”, poručila je potpredsjednica Austrijskog saveza sindikata i predsjednica zaposlenih žena Korinna Schumann dodavši: “Otklanjanje razlika u plaći između muškaraca i žena nije samo pitanje pravednosti nego i zaštitna mjera protiv siromaštva u starosti i bitan korak pri samoodlučivanju žena”.

Inače, svaka druga zaposlena žena u Austriji radi samo na određeno vrijeme. Puno radno vrijeme iznosi 38,5 sati tjedno, a za određeno je predviđena satnica od 22, 5 sati tjedno. Austrijski Institut “Momentum” je izračunao da kod bruto plaće od 1.500 eura mjesečno to znači gubitak od 40.263 eura u pet godina odnosno 114.812 eura za 15 godina rada na određeno vrijeme.
Austrijska ministrica za žene Susanne Raab najavila je akciju za izjednačavanje plaća između muškaraca i žena za isti rad. Istaknula je kako je u tu svrhu odnosno za  jačanje samoodređenja i ekonomske neovisnosti žena, savezna vlada izdvojila dodatnih 1,6 milijuna eura.

“Ono što želimo postići je da žene i djevojke se više odlučuju za MINT djelatnosti, dakle područja matematike, informatike, prirodnih znanosti i tehnike, jer tu postoji mogućnost za uspješnu karijeru i dobru zaradu”, istaknula je austrijska ministrica. Raab je napomenula kako će se s ženama i djevojkama raditi i na jačanju financijske kompetencije i njihovog  samouvjerenijeg pristupa vlastitim financijama, što bi trebalo doprinijeti njihovoj općoj neovisnosti.

IBIZA-GATE

Cure detalji istrage: 'Stvorili su savršenog, ali potpuno lažnog Kurza'

Istražitelji su došli do Kurza nakon što su pokrenuli istragu o aferi Ibiza-gate, u kojoj je bivši vicekancelar i šef desničarske Stranke slobode Heinz-Christian Strache snimljen kako pokušava, zapravo, dogovoriti svoju verziju operacije kakvu je Kurz već tada provodio, prema sadašnjim navodima istražitelja. Kurz je tada raskinuo koaliciju s desničarima i zgražao se nad njihovih nečasnim ponašanjem, ali je, proizlazi iz ove nove istrage, nastavio sa svojim.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

SI
sisavac
20:09 25.10.2021.

U staž im se uračunava vrijeme na porodiljnom. Imaš troje djece, 6-7 godina, ide u staž... Koje poslove rade žene? Nekako se sumnjivo stvar pojednostavljuje, govori o prosječnim plaćama. Zaboravlja da žene čine većinu zaposlenih u javnom sektoru. Dođite u bilo koji županijski ured, ministarstvo, općinu, grad, komunalac, školu, vrtić.. Kancelarije vrve ženama. Kad govorite o uhljebima, neradnicima, mislite na javni sektor. A u njemu većina su žene. Neučinkovit. Žene?! Koga je međimurski župan koji je dao ostavku, koga je zaposlio... Žene. Idemo dalje?

Avatar gorilla_glue
gorilla_glue
20:25 25.10.2021.

gle, ak niste znali. ljevicari, dakle sindikati, se uvijek vode istom sprancom: zbroji zene, zbroji muske, zbroji im place, podijeli za brojem jednih i drugih. nema veze kaj zena radi na naftnoj platformi i zaradjuje 5x vise od muskarca koji radi kao bolnicar. da su zene manje placene, nitko muskarce ne bi zaposljavao, jer ovo je kapitalizam. naime, ove isprazne i zapravo perfidne price o manje placenim zenama je samo izlika pod kojom se u svijet korporacija, u ovom slucaju, zeli otvoriti vrata za teoriju kritike (vidi herbert marcuse). pa kad pod izlikom manje placenih zena teorija kritike udje u tzv human resources dio kompanije, onda krecu i manjine ovakve i onakve i sve kulminira otvorenom (oni to nazivaju pozitivnom) diskriminacijom. procitajte malo kaj se u americi malo po malo po korporacijama dogadja, bijelci moraju plakat i ispricavati se kaj su bijelci, i slicne gluposti. sve je to dio teorije kritike. a zene, manjine, prava su samo kulisa, jer lijepo zvuci.

ZA
Zapadnjak
22:16 25.10.2021.

Potpuno je poznato, s puno jacim dokazima od brojnih drugih potpino poznatih stvari, da je na zapadu jednak posao plaćen jednako, a da su razlike u potpunosti objašnjive različitim izborima - ti razliciti izbori idu u dva smjera: prvi su poslovni izbori, zene u prosjeku cesce biraju neke niskoplacene karijere (vrtici, skole, njegovanje starijih, stvari tog tipa na primjer), a puno rijeđe one najplaćenije (direktorske, osnivanje firmi), a koje najviše utjecu na (muski) prosjek... kako ja vršim represiju nad ženama zato što tamo neki direktor zarađuje 20 milijuna kuna godišnje i tako diže muški prosjek mi je potpuno nejasno... postavlja se naravno pitanje zašto je tome tako, tj zasto se zene ne guraju u direktorske pozicije, nije nemoguce, ja barem dopustam da je moguce i ne iskljucujem potpuno tezu da je razlog za to drustvene prirode, a ne bioloske prirode, ali cak i ako je tako sto uopce nije sigurno niti jedno rijesenje koje predlazu politicari i aktivisti nece rijesiti problem jer ga adresiraju politikama za odrasle kad je vec prekasno - idite u bilo koji prvi razred osnovne i pitajte djecu sto zele biti kad odrastu i rijetko ce koja djevojcica reci nesto tipa poduzetnica... drugi razlog nekednakosti su izbori u osobnom zivotu, vise porodiljnij, cesci rad na nepuno radno vrijeme i slicno...