u čast jabuci

U Beravcima održana 32. folklorna manifestacija 'Ižimača'

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Beravci ižimanje (1)
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Beravci ižimanje (1)
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Beravci ižimanje (1)
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Beravci ižimanje (1)
08.09.2013.
u 00:03
Jabuka kao prehrambena namirnica u Slavoniji se oduvijek cijenila i koristila na bezbroj načina
Pogledaj originalni članak

Uoči skorog dolaska zlatne jeseni i brojnih slatkih plodova kojih je u Slavoniji izobilje još od davnina, u Beravcima su u čast staroj crvenoj jabuci, slatkoj kraljici posvetili folklornu manifestaciju i dali joj ime \'Ižimača\'. Jabuka kao prehrambena namirnica u Slavoniji se oduvijek cijenila i koristila na bezbroj načina, za jelo, cijeđenje mošta, pripremu octa koji se koristio za spremanje zimnice, pa i kao lijek u narodnoj medicini.

Glavni povod ovoj priredbi je starinski prikaz \'ižimanja\', cijeđenja jabukovog mošta na drvenoj napravi ižimači ili moštari koju pokreću konji. Posljednja takva originalna naprava postoji još jedino u Beravcima, a mještani, Muzej brodskog posavlja i tamošnji KUD \'Ivan Goran Kovačić\' oživjeli su staru tradiciju \'ižimanja\' jabuka u mošt davne 1978.godine, kada je manifestacija održana po prvi put. Od tada se tradicija \'Ižimače\' u Beravcima nastavlja svake godine početkom rujna i kao takva jedinstvena je u Hrvatskoj.

-Priredbe \'Ižimače\' započele su još 1978. godine, ali ovo je 32. po redu jer u vrijeme rata nisu održane. Ižimača je starinska naprava za cijeđenje jabukovog mošta kojih je nekada bilo mnogo u svim našim slavonskim selima. Velikim i teškim kamenim kotačem mljevene su zrele jabuke, a iscijeđeni sok od jabuka pio se kao slatki sok ili šira. Dobiveni sok bi nakon nekog vremena fermentirao u sirće koje se upotrebljavalo u prehrani, za liječenje i masiranje tijela što je bilo vrlo učinkovito. Stare sorte jabuka - divljake, nekada su rasle po šljivicima, stanovima i salašima koji su nažalost nestali, pa su nestankom starih voćnjaka nestale i ižimače. U Beravcima je bila posljednja ižimača koju smo tada pronašli na terenu, a njezina upotreba pretvorena je u ovu jedinstvenu folklornu manifestaciju na koju dolaze brojna folklorno-umjetnička društva koja nastupaju u beravačkom etno-parku sa svojim standardnim programom. Uz prikaz rada ižimače i cijeđenja jabukovog mošta bira se i najljepša djevojka, momak i snaša \'Ižimače\' i ocjenjuje se najljepše uređeni \'pendžer\', jer prolaskom kroz selo mogu se vidjeti brojni prozori okićeni ručnim radovima na koje su vrijedne snaše iznijele pokazati svoje ponjave, peškure i narodno ruho. Na \'Ižimaču\' je ove godine došlo 12 kulturno-umjetničkih društava. Oni su selom prošli u velikoj svečanoj povorci, a potom je u etno parku odigrano veliko slavonsko kolo. Treba napomenuti da smo prvi ovdje u Beravcima koji smo započeli sa velikim kolom uz folklorne priredbe, a to su poslije svi prihvatili kao dio programa raznih smotri folklora u Slavoniji, kaže Zvonimir Toldi, umirovljeni etnolog Muzeja brodskog posavlja u Slavonskom Brodu i jedan od glavnih začetnika ove folklorne manifestacije.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.