ISTRAŽIVANJE agencije Gallup Balkan Monitor pokazalo

U BiH vlada pesimizam i veliko nepovjerenje

09.12.2008.
u 23:01
Pogledaj originalni članak

Prvo i do sada najiscrpnije istraživanje europske agencije Gallup Balkan Monitor, javnog mnijenja zemalja zapadnog Balkana - Srbije, Hrvatske, Makedonije, Albanije, Kosova, Crne Gore i BiH, nedavno predstavljeno u Bruxellesu, pokazalo je iznimno zanimljive podatke.

Rekorderi u BiH i RH
Naime, upravo su stanovnici BiH i Hrvatske rekorderi u pesimizmu i nepovjerenju u svoje vlade, a visok je i postotak kada je riječ o nepovjerenju u Europsku Uniju.

Najpesimističniji su u Hrvatskoj, gdje 64 posto ispitanika drži da im zemlja ide u pogrešnom smjeru, a slijede ih (61 posto) stanovnici BiH.

Dvomjesečna ispitivanja pokazuju da je većina stanovnika u BiH, njih 58 posto, nezadovoljna aktualnom ekonomskom situacijom te vjeruju da se to neće znatnije promijeniti u budućnosti. Istodobno, svaki peti stanovnik BiH, u potrazi za boljim životom, spreman je pakirati torbe.

Dobrodošlica u EU
Također, čak dvije trećine ispitanika u FBiH očekuje da će ekonomski uvjeti u Federaciji biti još gori, nešto su optimističniji, njih 44 posto, ispitanici u RS-u. Podsjetimo, rezultati ispitanih stanovnika zemalja EU na isto pitanje su znatno bolji - naime, čak 87 posto zadovoljno je ekonomskom situacijom.

Na području cijelog zapadnog Balkana najgore mišljenje o svojoj vladi imaju u FBiH - čak 70 posto ispitanika toga entiteta smatra da vlada loše obavlja svoj posao, dok u RS-u tako misli njih 56 posto. Dok su u Republici Srpskoj nešto optimističniji kada je riječ o budućnosti i povjerenju u izabrane dužnosnike, gotovo obrnuto proporcionalni su podaci kada je riječ o povjerenju u EU.

Dok većina u Federaciji Bosne i Hercegovine vjeruje da EU neće donijeti puno pozitivnog, 44 posto ispitanika u RS-u smatra da je Unija prema tome entitetu - neprijateljski raspoložena, a 77 posto njih u institucije EU nema povjerenja.

Ispitanici u Republici Srpskoj također smatraju da nisu dobrodošli u EU, čak 62 posto osjeća se odbačeno, dok takav osjećaj ima trećina građana u FBiH.

Pogledajte na vecernji.hr