Božić u Svetištu

U bistričkoj nošnji pastir i pastirica donose kruh i vino

Foto: 'Sabina Sviben/VLM'
'zagorje - 21. 12. 2010.,Marija Bistrica, Hrvatska - Druge jaslice u marijabistrickoj bazlici, napravljene s figurama obucenim u narodne nosnje od perusine, rektor Zlatko Koren'
Foto: 'Sabina Sviben/VLM'
'zagorje - 21. 12. 2010.,Marija Bistrica, Hrvatska - Bistricke jaslice od licitarskih srdaca dopunjene su s dvije figure, pastira i pastirice u narodnim nosnjama'
Foto: 'Sabina Sviben/VLM'
'zagorje - 21. 12. 2010.,Marija Bistrica, Hrvatska - Dio borova u bazlici okicen je nakitom prozetim bijelim licitarskim srcima'
26.12.2010.
u 14:24
Baziliku Majke Božje Bistričke od prošle godine krase dvoje jaslice, jedne u kojima su likovi izrađeni od perušine, a druge od licitarskih srdaca
Pogledaj originalni članak

Tko uđe u marijabistričku baziliku u božićno vrijeme ne može ostati ravnodušan pred ljepotom njenih jaslica postavljenih ispred središnjeg oltara. Prošlogodišnje jubilarne bistričke jaslice u kojima likovi Josipa, Marije i malog Isusa uprizoreni kroz licitarska srca i rafiju, dopunjene su još dvjema figurama - pastira i pastirice. Ta mala umjetnička djela ponovo je izradila Gordana Mahmet Habazin iz Medičarsko-svjećarskog obrta i suvenirnice "Mahmet", i to pod stručnim vodstvom časne sestre Samuele Premužić. Pastir i pastirica izrađeni su na isti način, no od bijelih i crnih licitarskih srdaca, odnosno odjeveni su u bistričke narodne nošnje, te u svojim rukama drže kruh i vino.

Pune simbolike

– Kruh je simbol dobra, rada, zajedništva, a prije svega Božjeg dara. Vino je simbol ponosa, ljudskog rada, no ponajviše radosti. Kruh i vino dvoje pastira donose kao dar malom Isusu. U daru pastira naznačeno je da donose ono što će Isus 33 godine nakon svog rođenja uzeti kako bi se po tim darovima trajno nastanio među nama. Dok pastiri donose taj dar, kao da žele moliti Božji blagoslov za čovjekov rad i zajedništvo, dostojanstvo i radost – objasnio je rektor Svetišta, vlč. Zlatko Koren, simboliku toga prizora. Likovi Marije, Josipa i Isusa, odnosno prve jaslice od licitara, stvorene su na poticaj rektora Korena u suradnji sa sestrom Samuelom Premužić, s kojom svetište na uređenju crkve za Božić surađuje već 10 godina. Bistričke jaslice od licitara imaju svoju simboliku.

– Bog se rodio radi ljudi i našeg spasenja, a da bi se moglo spasiti drugoga i ući u tu avanturu, potrebno je srce, potrebna je ljubav – objašnjava vlč. Koren dimenziju licitarskih srdaca utkanih u jaslice. Likovi su okrenuti jedni ka drugima, a uz jaslice je i anđeo koji u svojim rukama drži srce te nosi poruku da je potrebno toplo srce da bi se mogao graditi mir. Baziliku krase i druge jaslice, koje je kao prava umjetnica uredila sestra Samuela, koje sadrže figure odjevene u narodne nošnje iz različitih krajeva Hrvatske načinjene od perušine, a krasi ih štalica poput zagorske kućice sa zibajućom zipkom.

Nošnje iz svih krajeva

– Jaslice dočaravaju dimenziju Zagorja kao zipke, a narodne nošnje iz brojnih hrvatskih krajeva simboliziraju pokret hrvatskog naroda, Isusu su se krenuli pokloniti pastiri, pa kraljevi, pa su se tijekom stoljeća uključili razni narodi – kaže vlč. Koren. Osim prekrasnih jaslica, baziliku krase i božićni borovi, okićeni anđelima napravljenim od tkanine, te zvončićima i kuglicama od posebne vrste piljevine i licitarima. Slični su kao i prošle godine, no ipak različiti, jer su licitari ovaj put obojeni u bijelu boju, pa daju još nježniji i smireniji ton.

– Želimo biti čuvari baštine, no i oblikovatelji novog. Ove godine Unesco je uvrstio izradu licitara u svjetsku baštinu. Naši zvončići i kuglice s licitarima nešto su drukčiji od tradicionalnog, no ipak prepoznatljivi – kaže rektor Koren.

Podsjetimo, prošlogodišnje Bistričke jaslice, njihova prva verzija, bile su izložene na 34. svjetskoj izložbi jaslica u Rimu.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.