Mediji u Srbiji danas pojašnjavaju što je premijer Aleksandar Vučić mislio kada je u pismu Baracku Obami ponudio pomoć u borbi protiv džihadista te da je Srbija "spremna, skromnim sredstvima kojima raspolaže, tu borbu pomoći".
Doprinos Srbije će biti, poglavito, u obavještajnom smislu, kroz razmjenu informacija o njenim državljanima koji su otišli boriti se na strani džihadista. Ministar obrane Srbije Bratislav Gašić kaže za Blic da borbu protiv ISIL-a treba podržati i ističe kako je poglavito riječ o razmjeni informacija o borcima ISIL-a "koji bi mogli doći s prostora Balkana". Na pitanje može li Srbija, kao što je to učinila Hrvatska, poslati određene viškove naoružanja kurdskim borcima koji ratuju protiv ISIL-a, Gašić odgovara kako to nije moguće jer sav višak naoružanja srpske vojske je za prijašnjih vlada uništen.
I vojni analitičar Aleksandar Radić drži kako Srbija može najviše pomoći razmjenom podataka s drugim sigurnosnim službama "o borcima ISIL-a sa srpskom putovnicom" i slaže se kako Srbija "zbog
sudjelovanja u globalnoj koaliciji protiv džihada može računati na potencijalne sigurnosne rizike", ali ističe kako su "oni manji od koristi koju od te akcije može imati".
- Srpski državljani koji su otišli boriti se za ISIL već su potencijalna sigurnosna prijetnju jer ne zna se što oni mogu učiniti kada se, i ako se, vrate. A u razmjeni obavještajnih podataka s drugim zemljama možemo doznati gdje se oni kreću, šta rade, kakvi su im planovi - kaže Radić.
U analizi CIA-e navodi se da su iz Srbije otišla samo trojica boraca na strani ISIL-a, iz Crne Gore 30, Makedonije 20, a iz BiH čak 350.
>> 'Opasnost od Islamske države ne smije nas odvesti u islamofobiju'
>> Zapad želi uništiti ISIL, Kurdi žele državu, a Turska čeka ponudu
vidi ovi nude potporu americi hrvatska u nato jos nisu donili odluku