Bogate i siromašne države napokon su se dogovorile oko nekih kompromisa na UN-ovom summitu o klimi u Varšavi te su i jedni i drugi obećali da će smanjiti emisiju stakleničkih plinova kako bi spriječili poguban utjecaj klimatskih promjena. Konačni dogovor trebao bi biti potpisan u Parizu 2015. godine, piše France24.
Dogovor je postignut 24 sata nakon roka jer je sastanak čak 200 nacija svijeta trebao završiti još u petak. Detalji dogovora još nisu poznati, iako je u javnost izašla informacija da će se po prvi puta zemlje u razvoju morati obvezati da će smanjiti emisije stakleničkih plinova.
Obveza umjesto doprinosa
Ta tema je podijelila sudionike summita na bogate i siromašne. Bogati su pobijedili kasno sinoć kada je riječ "obvezati" zamijenila slabiju "doprinositi" u tekstu prijedloga. Po Protokolu iz Kyota, koji je postignut 1997. godine, samo se najrazvijenije države svijeta morale limitirati svoje emisije stakleničkih plinova, što je bio jedan od glavnih razloga zbog kojeg ga SAD nije prihvatila. SAD je tvrdio da se najbrže rastuće ekonomije kao što su Kina i Indija moraju obvezati na smanjenje emisija.
S druge strane su bile zemlje u razvoju koje su tvrdile da se ne smije uvesti limit na emisije stakleničkih plinova jer će se time usporiti borba protiv siromaštva. Na razgovorima je dogovoreno uvođenje i takozvanog "Varšavskog mehanizma" preko kojeg će se pružiti pomoć zemljama u razvoju koje trpe posljedice klimatskih promjena.