Čudo u Zalužju

U cvjetnom carstvu cvate više od 2800 vrsta georgina

Foto: Ljiljana Risek/VLM
U cvjetnom carstvu cvate više od 2800 vrsta georgina
20.11.2010.
u 10:42
Počeo sam s uzgojem prije četiri desetljeća sa stotinjak vrsta, a dosad sam ih uzgojio više od 3000
Pogledaj originalni članak

– Na obiteljskom zemljištu u Zalužju trenutačno cvate oko tisuću sorti georgina, a još oko 520 vrsta trebalo bi ih zasaditi. U Mariboru, u kojem živim, odnjegovao sam ih još 1800 vrsta! A među svima njima georgina koju mi je prije 41 godinu dala pokojna majka, pod uvjetom da je njegujem kao što je i ona činila, još je kraljica mojega vrta! Razmišljam o tome da umirovljeničke dane iskoristim za pisanje publikacije u kojoj bih zabilježio svoja iskustva u uzgoju te vrste i objavio fotografije uzgojenih sorta – kaže Antun Visinski (63).  

 

O cvijeću je govorio umirovljenik šećući cvjetnom alejom u Zalužju, kod Višnjice, u kojoj je najviše uzgojenih sorta u Europi.

 

Već sam pogled na bujne grmove što bogato cvatu u najraskošnijim bojama i cvatovima, odaje zašto je Antun Visinski svoju aleju nazvao Kraljevstvom ljepote. Njezin glas u stručnim je krugovima probio granice Hrvatske, pa su čudo u Zalužju došli pogledati i Japanci, Nijemci, Austrijanci, to više što georgine spadaju u red cvijeća čiji uzgoj nije jednostavan.

 

Uvjerio se u to i Antun Visinski, inače, voćar po struci, koji se dalijama intenzivnije počeo baviti nakon što se prije četiri desetljeća zaposlio u Biotehničkoj školi u Mariboru. Put do uspjeha bio je mukotrpan.

 

Cvijeće iz Nizozemske – Počeo sam sa stotinjak vrsta koje sam nabavio u Nizozemskoj. Nakon što su ih napale voluharice, kupio sam ih još. Međutim, problem je bio u tome što ih je tek 20 posto odgovaralo deklaraciji, odnosno lijepa slika bila je jedno, a rezultat drugo. Počeo sam ih vegetativno razmnožavati sam, ali nisam bio zadovoljan jer su sve bile jednake, a ja sam želio da sve budu različite – prisjeća se početka Antun Visinski.

 

Nakon pomoći stručnjaka iz Ljubljane, Antun Visinski napokon je otkrio uspješnu metodu generativnog uzgoja dalija, koja je vrlo zahtjevna, pomoću peluda.

 

– Iako je generativni uzgoj vrlo težak posao, u prvom pokušaju dobio sam stotinu različitih vrsta! To mi je bilo otkriće, novi svijet! Dalje je sve bilo puno lakše. Dosad sam uzgojio više od 3000 vrsta. Za mene je dalija kraljica cvijeća jer, dok drugo cvijeće cvate tjedan dana, ona cvate četiri mjeseca! Zbog svega toga šetnja vrtom poseban je doživljaj, koji sve češće dijelim s brojnim posjetiteljima – kaže Antun Visinski s ljubavlju obilazeći svoje cvjetno kraljevstvo.

 

I dok bi ekonomije nekih drugih zemalja znale iskoristiti jedinstveno znanje i desetljećima stjecano iskustvo Antuna Visinskog u uzgoju dalija i na njemu bogato profitirati, u nas aleja cvjetnog genija, skrivena na samoj granici Hrvatske i Slovenije, odmara dušu tek rijetkih posjetitelja i ljubitelja jedinstvene ljepote georgina.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.