Osječka bolnica prva se u Hrvatskoj, još u siječnju, suočila s bolesnikom za kojega se sumnjalo da je zaražen koronavirusom. Ispostavilo se to lažnom uzbunom, no COVID-19 već je sljedećeg mjeseca potvrđen i u našoj zemlji. U KBC-u Osijek ustrojen je potom regionalni respiracijski centar, za najteže bolesnike, a “pokriva” on cijelu Slavoniju i Baranju.
Po podacima od utorka, u svih pet županija u ovoj regiji trenutačno je 398 aktivnih bolesnika, a od početka epidemije zaraženo je ukupno 2859 stanovnika na tom području.
– Preminulo ih je 53 pa smrtnost svih zabilježenih slučajeva u Slavoniji i Baranji iznosi 1,8 posto, što je u okvirima državnog prosjeka. Od tih 53 njih 43 je umrlo u KBC Osijek, a ostalih 10 ili u drugim bolnicama, ili kod kuće, ili u domovima umirovljenika – navodi doc. dr. sc. Krunoslav Šego, zamjenik ravnatelja KBC-a Osijek, u kojem je 3500 zaposlenih, a svakoga dana kroz tu bolnicu prođe 2000 pacijenata.
– Kod nas umiru bolesnici iz cijele Slavonije i Baranje. Brodska je bolnica, primjerice, najveća i najmanje ovisi o nama, ali i oni nam šalju uzorke za analizu, kao i teže slučajeve bolesnika. Osječko-baranjska je najveća županija u regiji i trećina do polovice oboljelih je iz nje, kao i trećina do polovice hospitaliziranih – nastavlja on. Najviše se ponose upravo respiracijskim centrom.
– U respiracijskom su centru ležala 34 bolesnika od početka epidemije, a 53 posto ih je preminulo, što je bitno niži postotak od državnog prosjeka, kao i prosjeka drugih centara. U jednom New Yorku je, primjerice, ta smrtnost 80 posto – uspoređuje dr. Šego. Veliki izazov bila je pojava zaraze proljetos u samostanu u Đakovu, a po njemu je “najveći korona-incident u Hrvatskoj”, jer se zarazilo čak 158 časnih sestara od njih približno 180.
– Tri starije su preminule. No samo 20 sestara liječeno je u bolnici, što je velik uspjeh jer su sve mahom starije životne dobi, a tom uspjehu je doprinijela i činjenica da su pojedine časne sestre ujedno i medicinske sestre pa su bile od velike pomoći – navodi.
U usporedbi s počecima pandemije, u posljednje vrijeme obolijeva znatno više mladih, a oni puno bolje podnose bolest pa se velik dio njih liječi kod kuće, dok u bolnicu dolaze samo teži slučajevi. Situaciju u KBC-u Osijek naš sugovornik ocjenjuje stabilnom.
VIDEO: Đakovo je novo žarište koronavirusa gdje je zaraženo desetak časnih sestara