Od 2015.

U dom za starije na teret države moći će samo oni slabog imovinskog stanja

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
U dom za starije na teret države moći će samo oni slabog imovinskog stanja
15.02.2014.
u 21:00
Tko ima prihode i imovinu koja mu ne služi za osnovne potrebe, mjesto u domu dobit će po ekonomskoj cijeni, najavljuje Iva Prpić
Pogledaj originalni članak

Obje su zašle u osmo desetljeće, sobu dijele tri godine. Jedna ima mirovinu od 900 kuna i nezaposlenu samohranu kći u podstanarstvu, a druga 6000, sina liječnika i kći dobrostojeću poduzetnicu.

Razlika do pune cijene

Obje gospođe za smještaj u domu za starije i nemoćne plaćaju po dvije tisuće kuna, a ostalo do stvarne cijene namiruje im država. Zakon o socijalnoj skrbi propisuje da u dom može funkcionalno ovisna starija (teško bolesna) osoba kojoj je nužna stalna pomoć i njega. No, u praksi su glavni kriterij liste čekanja, što omogućuje ubacivanje preko veze. Tko “upadne” - dobiva smještaj, hranu i 24-satnu stručnu skrb za oko 2000 kuna na mjesec. Bez obzira na to ima li milijunsku imovinu ili mirovinu od 200 kuna. Razliku do ekonomske cijene, koja iznosi oko 4000 kuna (ovisno o stupnju funkcionalnosti osobe i kategoriji smještaja), subvencionira država. Razumljivo da se na mjesto čeka godinama, a privatni domovi, višestruko skuplji, ostaju poluprazni.

– U domovima je previše osoba s vrijednom imovinom i visokim primanjima. Ogorčen sam protivnik tih stvari i inzistiram da se kod prijema komisija potrudi saznati sve o imovinskom stanju osobe, ali to nije uvijek tako – govori nam ravnateljica jednog zagrebačkog doma, ne htijući izrijekom reći kako učestalo ima intervencije da nekoga primi, što smo sami zaključili.

Podaci u Ministarstvu socijalne politike govore da je od 11 tisuća korisnika u 45 županijskih domova, samo 1900 socijalnih slučajeva smještenih u dom po rješenju centra za socijalnu skrb. Ta će se praksa mijenjati. Cijene u svim domovima izjednačit će se, a država će skrbiti samo o onima koji nemaju, što je i temeljno načelo socijalne skrbi.

– Tko ima prihode i imovinu koja mu ne služi za osnovne potrebe, mjesto u domu dobit će po ekonomskoj cijeni. Doplaćivat će se razlika samo onima koji nemaju toliko i kojima briga i skrb treba 24 sata – najavljuje Iva Prpić, pomoćnica ministrice. Izjednačavanje cijena u županijskim domovima s tržišnima zaživjet će 2015. Naime, Zakon o socijalnoj skrbi od 1. siječnja propisuje da domovi u roku od godine dana pribave rješenja o ispunjavanju uvjeta za pružanje socijalnih usluga. Ministarstvo će istodobno pripremiti metodologiju za izračun cijene i ići će se u reviziju.

Obveznici uzdržavanja

– Iz proračuna će se financirati isključivo socijalna usluga za one starije i nemoćne osobe koji trebaju skrb i njegu te koje doista nemaju vlastiti izvor iz kojeg je to moguće i ako njihovi obveznici uzdržavanja to nisu u stanju. Dakle, ako se podigne cijena na ekonomsku, svaki će korisnik vidjeti može li je platiti. Kaže li da ne može, ići će se u centar za socijalnu skrb gdje će se vidjeti imovinsko stanje njega i njegovih obveznika uzdržavanja. Ako su nezaposleni i nemaju mogućnost plaćanja, korisnik će ostati na subvenciji. Ako se pak pokaže da mu je mirovina 5000 kuna ili da mu djeca imaju plaću od 15 tisuća kuna, plaćat će ekonomsku cijenu. Bit će to bitno pravedniji sustav jer će se plaćati onome tko nema sredstava, a sada se plaća svima, pa i najbogatijima – kaže Iva Prpić.

>> Tražila socijalnu pomoć, a našli joj oročenu štednju

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

Avatar EU afrodita
EU afrodita
21:20 15.02.2014.

koliko vidim u Hrvatskoj ima puno bogataša koji se prave da su klošari

NV
novo vriijeme
22:02 15.02.2014.

Hoće li Milanka napraviti reda u domovima, npr zainteresiranima dostupne javne liste čekanja za dom, da ukine korupciju. Dokle god ima dvogodišnjih lista čekanja za dom ima plavih kuverti, ali mogu vam reći da i starci nisu tamo sigurni, nekako brzo umru nakon što tamo odu. I oslobode krevet za novu plavu kuvertu. Milanka ima posla oko domova više nego samo povećati globu za penziće koji tamo hoće. Zašto za domove ne ponude privatni javno partnerstvo .

Avatar nevjerni_vjernik
nevjerni_vjernik
21:47 15.02.2014.

A što ste napravili da po državnim domovima napravite reda ? Zaposlenici kradu svakoga dana...od namirnica....ljekova....i svega što vrijedi dok su korisnici ostavljeni na goloj vodi.Čak i prodaju namirnice po lokalnim ...privatnim dučanima.Vise po cijele dane na internetu na teret proračuna.Zaposlenici dolaze i odlaze na posao kada žele.Koriste automobile za razne fešte itd...itd.