Villa Kremešek, u vlasništvu države, jedna je od zasigurno najljepših opatijskih vila na izuzetno vrijednoj lokaciji. U njoj je ove sezone ljetovao sakupljač plastične ambalaže iz Zagreba, sa svojom obitelji, piše Novi list.
I dok se s jedne strane u Villu Irenea ulažu milijuni i postavljaju perzijski tepisi, Villa Kremešek godinama stoji zapuštena. U objektu čija se vrijednost procjenjuje na milijune eura, posljednja dva mjeseca ljetuje Tomislav, sakupljač plastične ambalaže iz Zagreba, i njegova obitelj – supruga i dvoje maloljetne djece.
Blizina plaže, mora i zdravlje djeteta naveli su ga da već dvije godine dolazi u Opatiju na ljetovanje i ilegalno boravi u objektu sa svojom obitelji. Dok obitelj uživa u moru i kupanju, Tomislav sakuplja plastične boce i na taj način zarađuje za prehranjivanje obitelji na odmoru. Sve to Tomislav je ispričao Antunu Kelavi, jednom od obližnjih stanara, koji često prolazi blizu vile šećući svog psa, a koji je uočio kako netko izlazi iz objekta.
Tada je i saznao kako u vili i dalje ima električne energije koja očito nije isključena već netko redovno plaća račune, no kako, za razliku od ljeta ranije, ove godine ilegalni stanovnici ne mogu koristiti vodu jer su ukradene slavine. Razgovor dvaju susjeda završen je izjavom zagrebačke obitelji kako za koji dan odlaze natrag u Zagreb, odnosno kako je njihovo ljetovanje završeno.
O stanju i privremenim stanovnicima vile obaviještena je policija, Agencija za upravljanje državnom imovinom, komunalno redarstvo Grada Opatije koje je dužno zatražiti od vlasnika da drži uređenu okućnicu i okoliš zgrade, a pismo je upućeno i premijeru Milanoviću koji je nedavno ljetovao u jednom državnom objektu na svega koji kilometar udaljenosti.
U Gradu Opatiji saznajemo kako su od 2009. godine do 2011. godine, u vrijeme stečajnog postupka nad opatijskim trgovačkim društvom koje je bilo u posjedu vile, učestalo državne i gradske službe pregovarale o uređenju vrta vile Kremešek. Ipak, silni pregovori, na temelju kojih je gradska tvrtka »Parkovi«, koja je zajedno s Gradom Opatija dobila status privremenih skrbnika državne vile, sastavila i troškovnik uređenja, nisu u konačnici rezultirali uređenjem vrta.
Troškovnik je iznosio više od 900.000 kuna, pa je Grad Opatija zatražio od Središnjeg ureda za upravljanje državnom imovinom da se očituje je li spreman platiti uređenje. No,nitko se nakon toga nije očitovao.