Minimalni propisani rodiljski dopust u EU mora se produljiti sa sadašnjih 14 na 20 tjedana, dok još najmanje dva tjedna pripadaju očevima, odlučio je Europski parlament, a taj će se minimum, kada uđemo u EU, odnositi i na Hrvatsku.
Unatoč minimumu, članice EU mogu propisati i prava koja idu iznad najmanje dopuštenih, što i čine, a i u RH većina je uvjeta rodiljskog dopusta bolja od tih minimalnih. Po novoj odluci EP-a, najmanje 10 tjedana prije porođaja trudnice ne smiju raditi prekovremeno i u noćnoj smjeni, dok kod nas ne smiju raditi cijelu trudnoću.
Od početka trudnoće do najmanje šest mjeseci nakon isteka rodiljskog dopusta zaposlenica ne smije dobiti otkaz te se mora vratiti na radno mjesto jednake profesionalne kategorije, s jednakom plaćom i obvezama, dok je u RH zaštićena još 15 dana nakon što se vrati s roditeljskog dopusta. Tijekom rodiljskog majka ili otac moraju dobivati punu plaću, bilo puni iznos posljednje plaće, bilo mjesečni prosjek, ovisno o tome što im je povoljnije, dok kod nas dobivaju prosjek šest plaća.
– Na majčinstvo se ne smije gledati kao na teret, ono predstavlja ulaganje u našu budućnost, naglasila je europarlamentarna izvjestiteljica o toj temi Portugalka Edite Estrela. No, ta socijalna mjera svakako ima korijene u nedavno objavljenim brojkama da je u prvih devet mjeseci u EU zbog krize manje rodiljskih dopusta nego u isto vrijeme lani.
Eurotrend smanjenog broja rodiljskih dopusta Hrvatska, međutim, ne slijedi. Podaci HZZO-a kazuju da je ove godine više rodiljskih dopusta nego prošle.
U prvih devet mjeseci 2010. godine obvezni rodiljski dopust (do šest mjeseci djetetova života) koristila je 21.641 zaposlena osoba, a u prvih devet mjeseci 2009. godine 19.086. Roditeljski dopust koji slijedi nakon šest mjeseci u prvih devet mjeseci 2010. koristilo je 23.440 osoba, a lani 21.524.
socijalna prava žena na porodiljnom dopustu u RH su jad i bijeda, jedan veliki užas!!!!