I Hrvati prosvjeduju

U europskom prosvjedu zrakoplovnih posada čak 41 zemlja

Foto: Grgo Jelavić/PIXSELL
U europskom prosvjedu zrakoplovnih posada čak 41 zemlja
15.01.2013.
u 10:32
Europska agencija za sigurnost zračnog prometa (EASA) želi donijeti novi Pravilnik o radnom vremenu posada zrakoplova koji će, smatraju sindikati, negativno utjecati na sigurnost putnika i posada zrakoplova
Pogledaj originalni članak

Piloti i kabinske posade diljem Europe pripremaju koordinirane prosvjede, kojima žele pritisnuti europske političare da stave sigurnost putnika ispred komercijalnih  interesa zrakoplovnih kompanija. Vođeni svojom profesionalnom odgovornošću za sigurnost putnika i osiguranje sigurnih letačkih operacija, zrakoplovne posade pokreću \"Prosvjed za sigurnost\"  22. siječnja ove godine - navodi se u priopćenju Hrvatskog sindikata prometnih pilota.  

Europska agencija za sigurnost zračnog prometa (EASA) želi donijeti novi Pravilnik o radnom vremenu posada zrakoplova koji će, smatraju sindikati, negativno utjecati na sigurnost putnika i posada zrakoplova.

-Posade zrakoplova već godinama čekaju sigurna pravila kojima bi se kontrolirala opasnost od umora u letačkim operacijama, istaknuo je na tiskovnoj konferenciji Nico Voorbach, Predsjednik Pilotskog udruženja pilota (ECA).  Istraživanja pokazuju da se letačke i kabinske posade već sada bore s visokom razinom umora, drijemajući za kontrolama zrakoplova. Bez obzira na to, EASA je odlučila zanemariti znanstvene preporuke i krenula s prijedlogom Pravilnika koji prihvaća visoku razinu zamora posada, dodaje Voorbach.

 - Duboka zabrinutost za sigurnost nije naišla na nikakav odjek. To se mora promijeniti, rekao je Francois Ballestrero, Politički tajnik za avijaciju Federacije europskih radnika u prometu (ETF). Ukoliko se ništa ne promijeni, standardi zrakoplovne sigurnosti diljem Europe će pasti, a posade zrakoplova će biti obavezne letjeti po rasporedu koji je izravno opasan i koji će negativno utjecati na sigurnost letačkih operacija. Ovaj prosvjed će pokazati da smo odlučni osigurati sigurnost zračnog prometa, zaključio je.

Hrvatsko zrakoplovno osoblje smatra se dijelom europskog, tako da će se također pridružiti prosvjedu. S obzirom da su, potaknuti upitnom interpretacijom dosadašnjeg pravilnika, u prosincu 2011. već prosvjedovali ispred Agencije za civilno zrakoplovstvo, te je u ožujku uslijedio i štrajk upozorenja, hrvatski piloti i kabinsko osoblje ovoga su puta odlučili sudjelovati bedževima, lecima i priopćenjima za javnost.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.