Počela obnova

U Gunji se vjenčao prvi par nakon poplave

Foto: Privatni album
ivana i marko margić
Foto: Davor Javorović/Pixsell
Gunja
Foto: Davor Javorović/Pixsell
Gunja
21.07.2014.
u 23:00
Slaba organizacija: Nema isušivača, a neki ih imaju i nekoliko. Nema alata, nema kolica, čekaju se komisije, kažu stanovnici Gunje
Pogledaj originalni članak

Više od dva mjeseca otkako je nasip pokraj Rajeva Sela i Račinovaca popustio pred nabujalom Savom, život se polako, ali sigurno vraća u Gunju i sela županjske Posavine. Jučer je počela obnova gunjanske osnovne škole, koja mora biti gotova do početka rujna, a uskoro će radnici 20-ak građevinskih tvrtki početi obnavljati obiteljske kuće. Na svakom koraku mogu se vidjeti mještani kako rade u svojim kućama i dvorištima. Na ulicama se mogu vidjeti i djeca, biciklisti, a otvorena su i dva kafića. Otvoreno je i kontejnersko naselje u koje je danas postavljena igraonica za djecu. Od ponedjeljka u Gunji djeluje i ispostava Crvenog križa u kojem se mještanima dijele prehrambene i higijenske namirnice. Prošlog vikenda održano je i prvo 'poslijepoplavno' vjenčanje. Brak su 19. srpnja sklopili Ivana i Marko Margić, koji su za ovu priliku organizirali ručak za stotinjak osoba. Prije poplave planirali su "pravu" slavonsku svadbu za 700 uzvanika, a poručuju kako će se ona i održati sljedeće godine. Iako su sad i službeno u braku, mladenci nemaju vremena za putovanje jer obnavljaju kuću.

– Puno je tu još posla. Radimo sve sami jer nismo imali vremena čekati državu. Međutim, problema je puno. Nema isušivača, a neki ih imaju i po nekoliko komada. Nema alata, nema kolica, čekaju se komisije... Nema ničeg – ogorčen je Marko.

>>Brodski harmonikaši donirali 7 hladnjaka poplavljenima

I pored očiglednih pomaka u obnovi, mještani Gunje nezadovoljni su tempom kojim se radi, ali i brojnim nelogičnostima. Žale se na rad općine, ali i ministarstava te tvrde da se sva neorganiziranost i sporost lome preko njihovih leđa.

– Nažalost, malo što ovdje funkcionira. Neki još iz nekog razloga nisu dobili pomoć od po 4000 kuna. Pomoć se ne dijeli ravnomjerno pa neko uzme troja ili četvera kolica, a netko ne dobije nijedna. Uvijek kad se dijeli pomoć dolazi do naguravanja pa i tučnjava tako da vrijedi zakon jačega – kaže Ante Lukić. Kaže i da je njegova obitelj imala u Gunji četiri obiteljske kuće, koje su redom stradale od vode, a da sada nijedna neće biti obnovljena.

– To je još jedan apsurd. Kuće nam neće obnavljati iako su legalizirane i plaćali smo račune jer nemamo tu prijavljeno prebivalište. Ista sudbina čeka još desetke mještana koji žive izvan Gunje, ali o tome svi šute. Pitao sam i ministricu Mrak Taritaš tko će obnoviti moju kuću. Njezin je odgovor bilo protupitanje zašto je nisam osigurao – kaže Lukić.

Dodatni problem je i što u selu nema prodavaonica pa se po namirnice ide u Brčko (BiH) ili u Županju.

Kasni i isplata plaća zaposlenima u javnim radovima koji vrlo često na posao nose alat iz svojih kuća jer ništa nisu dobili.

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

ĆA
ćaćaća
23:38 21.07.2014.

a vidi i zašto .)

OB
Objektivno...
06:37 22.07.2014.

Ćaća, a zašto?

OB
Objektivno...
23:05 21.07.2014.

A zašto ispostava Crvenog križa a ne vlastito Općinsko društvo Crvenog križa Gunja? Zašto? Čija je to ispostava; Županje? A što se tiče mladenaca, neka zakupe neki broj 060 pa ćemo zvati umjesto plesa s mladom. Poslije neka mladenci to oroče i ... eto... malo po malo...