– Planiramo otvoriti centar izvrsnosti za onkološko ljekarništvo za područje jugoistočne Europe – najavila je dr. sc. Vesna Pavlica, mr. pharm., odgovorna osoba za razvoj onkološkog ljekarništva u zemljama jugoistočne Europe uime ESOP-a (Europskog društva za onkološko ljekarništvo), uz napomenu da za to ima podršku Klausa Meiera, predsjednika ESOP-a, i prof. Damira Vrbanca, predstojnika Zavoda za internističku onkologiju KBC-a Zagreb i predsjednika Društva za internističku onkologiju ZLJH.
Kontaminacija lijeka
Tim povodom predsjednik Ivo Josipović sutra će primiti izaslanike ESOP-a. Dio posla većim je dijelom već napravljen specijalističkim studijem u kojem je predviđen teorijski i praktični dio nastave onkološkog ljekarništva te boravak na onkološkoj klinici, a voditelj je programa prof. Damir Vrbanec.
Citotoksičnim lijekovima opasnih svojstava rukuje i stručno osoblje u bolnicama, ali posredno i nestručno osoblje u transportu te čišćenju prostorija u kojima se ti lijekovi priređuju i primjenjuju te odlažu i uništavaju.
Prema postojećim zahtjevima, svi uvjeti rada i svi postupci pri rukovanju antineoplastičnim lijekovima, među kojima su i citotoksični, moraju biti planirani i provjereni, odnosno moraju se odvijati u strogo kontroliranim uvjetima.
Postupak priprave i primjene ovih lijekova mora biti izveden tako da se na najmanju moguću mjeru svede mogućnost kontaminacije lijeka, ali i osoblja, bolesnika i okoline lijekom.
Višak se lijeka ne baca
Za takvu vrstu posla specijalizirani su onkološki ljekarnici, u svijetu odavno prepoznati u sklopu rada ISOPP-a (International Society of Oncology Pharmacy Practitioners), a od 2000. godine i ESOP-a.
– Imajući u vidu stalni dugogodišnji rast incidencije zloćudnih tumora, važno je da pacijent ima osiguranu točnu dozu lijeka u točno vrijeme. Time se osigurava zaštita pacijenta, ali i djelatnika, štiti se i cjelokupno okruženje u kojem se radi te se, u konačnici, štedi novac jer se višak lijeka ne baca – objašnjava dr. Pavlica.
U Hrvatskoj će se otvoriti onkološki centar za JI Europu
Ovo je sedam Nostradamusovih proročanstava za 2025. godinu, jedno bi moglo utjecati na sve nas
Pred nama je, prema Nostradamusovim predviđanjima, godina obilježena velikim promjenama i izazovima, ali i prilikama za dublje razumijevanje stvarnosti i povratak izgubljenim mudrostima
Bojana Gregorić Vejzović o borbi svoje kćeri: Banalna pretraga zbog viroze ukazala je na krvarenja u abdomenu
Glumica je opisala put koji su prošli dok nisu došli do točne dijagnoze, a otkrila je i kako se njena hrabra kći nosi sa promjenom prehrane i stila života, te da mora biti jako disciplinirana i paziti kako bi izbjegla korištenje kortikosteroida.
Jezivi zapisi iz dnevnika sjevernokorejskog vojnika: 'Iznevjerio sam vrhovnog vođu, moram se iskupiti'
Unatoč časti da postane narednik, priznao je da je iznevjerio Kim Jong Una, a ujedno je izrazio i odlučnost da povrati povjerenje Partije
Jedna nuspojava upotrebe antibiotika pojavljuje se kod čak 40% pacijenata, evo kako je izbjeći
Tijekom zime izloženi smo raznim bakterijskim infekcijama, gdje se često primjenjuje terapija antibioticima. Kako prevenirati i tretirati nuspojave ovih lijekova, objašnjava liječnica obiteljske medicine Dubravka Bokarica iz Zagreba.
Kako je “mračna bonaca” izazvala nemir u Njemačkoj: Dunkelflaute je nova prijetnja energetici?
Jeste li čuli za pojam dunkelflaute? Ova riječ izaziva strah i trepet u industriji obnovljivih izvora energije, a prošli tjedan ova prirodna pojava dogodila se u Njemačkoj. No o čemu je zapravo riječ?
Imajući u vidu stalni dugogodišnji rast incidencije zloćudnih tumora, važno je da pacijent ima osiguranu točnu dozu lijeka u točno vrijeme.....Černobil,Domovinski rat,nezaposlenost,nepravde,jedni žive na grbači drugih,stresovi,zagađena hrana koju uvozimo.....