Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje preplatio je uredsku opremu koju je nabavljao 2003. i 2004. godine od tvrtke NIBS za 318.918 kuna zbog čega su odgovorni u Zavodu završili na sudu. No svi uključeni u taj slučaj nakon promjene vlasti početkom ove godine ponovno rade u Zavodu.
Kolika je šteta?
Slučaj NIBS se, naime, dogodio kad je ravnatelj HZMO-a, u vrijeme Račanove vlade, bio Srećko Vuković, kojega je Kukuriku koalicija kad je došla na vlast ponovno postavila u fotelju prvog čovjeka toga zavoda.
U HZMO-u od kraja prošle godine ponovno je zaposlen i Damir Žalac, koji je 2003. i 2004. godine bio načelnik Odjela održavanja i nabave HZMO-a i protiv kojega je bivši ravnatelj Zavoda Mile Rukavina na temelju nalaza unutarnje kontrole podnio kaznenu prijavu za slučaj NIBS.
HZMO je potpisao 2002. i 2003. godine dva ugovora za nabavu uredske opreme s tvrtkom NIBS, a cijene robe u ugovoru bile su fiksne. No NIBS je Zavodu fakturirao cijene robe više od ugovorenih i ti iznosi uredno su plaćani bez provjere.
Tako je, primjerice, toner plaćan 2476 kuna, iako mu je ugovorena cijena bila 816 kuna. Unutarnja kontrola HZMO-a utvrdila je da je tako Zavod oštećen za čak 523.972 kune. Žalcu se pak stavljalo na teret da nije ovjeravao račune NIBS-a i utvrđivao njihovu vjerodostojnost i iznose sukladne ugovoru, premda je bio odgovorna osoba.
Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu je pak za slučaj NIBS podiglo optužnice protiv zaposlenika Zavoda Zdenka Prgometa, Zorice Franjić i Nataše Pleić, kontrolora u Odjelu nabave, dok je odbacilo kaznenu prijavu protiv Žalca i Marije Crnjak-Habek, pomoćnice ravnatelja za Sektor upravljanja i gospodarenja imovinom. Bila je podignuta optužnica i protiv direktora NIBS-a Branka Stanića, no on je oslobođen krivnje sudskom presudom 2011. godine.
U HZMO-u pak tvrde da je Općinsko državno odvjetništvo prvotno teretilo Stanića da je stekao protupravnu korist od 388.209 kuna, a da je potom taj iznos izmijenio u 35.576 kuna, i to temeljem vještačenja. No to se ne podudara s podacima tužiteljstva jer su nam u ODO-u Zagreb kazali da je šteta za HZMO utvrđena nalazom vještaka procijenjena na 318.918 kuna.
U HZMO-u su nam isto tako ustvrdili da je kazneni progon protiv Prgometa, Franjić i Pleić obustavljen jer je ODO odustao od toga. No u ODO-u su nam kazali da je kazneni postupak protiv te trojke obustavljen jer je nastupila apsolutna zastara.
Nezakonit otkaz
Za tu trojku u HZMO-u kažu pak da im je zbog slučaja NIBS upućeno upozorenje zbog kršenja obveza iz radnog odnosa i mogućnost otkaza ugovora o radu.
Za povratak Žalca u HZMO u Zavodu kažu da je on dobio pravomoćnu sudsku presudu prema kojoj je otkaz koji je dobio proglašen nezakonitim i da su ga morali vratiti na isto ili slično radno mjesto na kojem je radio prije otkaza.
S obzirom na to da je mjesto načelnika Odjela nabave bilo popunjeno, navode u Zavodu, Žalac je potkraj prošle godine vraćen na radno mjesto koordinatora u Odjelu gospodarenja nekretninama, a zatim je imenovan i načelnikom tog Odjela.
Nemojte više pisati o sići.