Nakon što su i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko i predsjednik države Ivo Josipović izrekli svoje mišljenje o danas započetom procesu prikupljanja potpisa za referendum koje provodi U ime obitelji, a kojim želi inicirati promjenu izbornog zakona, ta je građanska inicijativa demantirala obojicu čelnika.
Njihov demantiji prenosimo u cijelosti:
- Jedno od načela koje omogućuje cjelovitu promjenu izbornoga sustava kakvu predlaže inicijativa „U ime obitelji“ je omogućivanje dopisnog i elektroničkog glasovanja svim hrvatskim državljanima u Hrvatskoj i izvan Hrvatske. Time se omogućuje da svi državljani Republike Hrvatske koji imaju pravo glasa ne moraju kilometrima putovati u konzulate te čekati u redu nekoliko sati kako bi ostvarili svoje biračko pravo, kao primjerice Hrvati u Bosni i Hercegovini koji su dosad mogli glasovati u samo četiri grada.
Podsjećamo, na izborima za EU parlament glasovalo je nešto više od 20 % birača dok je od 400 000 Hrvata izvan Hrvatske glasovalo samo oko 6500, što je 1,5 posto. Začuđuje prozivanje g. Karamarka inicijative "U ime obitelji" zašto nije zatražila promjenu čl. 45 Ustava, budući da je u spomenutom članku Ustava broj zastupnika za hrvatske državljane koji žive izvan Hrvatske smanjen na tri zastupnika 2010. godine za vrijeme vlade u kojoj je g. Karamarko bio ministar, a sve u suradnji s SDP-om. Sniženje praga s pet na tri posto u kombinaciji sa svim ostalim izbornim načelima u referendumskom pitanju, osigurat će upravo suprotno od onoga što tvrde predsjednik Josipović, GONG te vodstva HDZ-a i SDP-a. U Sabor će ući manji broj stranaka, ali koje će biti stvarni odraz podrške birača.
Danas mi ne znamo koliko je birača dalo podršku pojedinoj stranci u koaliciji pa zbog toga postoji trgovina mandatima i ministarskim mjestima i situaciju da HNS danas s oko 2% potpore birača ima 12 zastupnika u Saboru, nekoliko ministarskih mjesta i upravlja s više velikih javnih poduzeća. Sva načela koja predlaže inicijativa "U ime obitelji" služe tome da svi hrvatski birači mogu iz šireg kruga kandidata odabrati imenom i prezimenom sposobne, a ne podobne - kako oni koji žive u Republici Hrvatskoj, tako i oni izvan Hrvatske - navodi U ime obitelji.
>>'Referendum ne podržavam, niži izborni prag opasan je za stabilnost države'
>>Željka Markić: Karamarko nas nije podržao, ali zato hoće birači HDZ-a
Bravo, sve na hrvatskom piše, tko zna čitati, razumjeti će. Potpisi se skupljaju velikom brzinom , narod se homogenizira oko ovog referenduma i po svemu sudeći stižu pozitivne promjene u Hrvatsku.